سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۵۰ : ۰۲
خانه / آب / تشکیل شورای هماهنگی کرخه
۱۳۹۴/۰۲/۱۹
مدیر کل دفتر خلیج فارس و دریای عمان خبر داد

تشکیل شورای هماهنگی کرخه

تشکیل شورای هماهنگی کرخه

مدیر کل دفتر خلیج فارس و دریای عمان شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی کرخه و انتقاد از نگاه جزیره‌ای به آب اظهار کرد: بارش‌ها ۳۴ درصد کاهش پیدا کرده است و قرار است از این پس در این شورا مشکلات حوضه کرخه مطرح شود.

به گزارش اژانس خبری انرژی،ارسلان هاشمی ، با اشاره به این‌که شورای هماهنگی کرخه براساس مصوبه‌ شانزدهمین جلسه شورای عالی آب تشکیل شده است، گفت: در جلسه مذکور وزارت نیرو موظف به تشکیل شوراهای هماهنگی حوضه‌های آبریز شده است.

وی در مورد نقش شوراها تاکید کرد: هدف تشکیل از شوراهای هماهنگی، استفاده از ظرفیت‌های بالقوه ذینفعان و ذی‌مدخلان است. تشکیل شوراها اقدام بسیار خوبی است و نمونه آن شورای زاینده‌رود است که در گذشته تشکیل شده بود.

مدیر کل دفتر خلیج فارس و دریای عمان شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به این‌که اولین شورای هماهنگی کرخه در اردیبهشت‌ماه با حضور استانداران کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، همدان و خوزستان که در این حوضه قرار دارند، به ریاست وزیر نیرو برگزار شد.

هاشمی با اشاره به بررسی مشکلات حوضه آبریز کرخه در جلسه برگزار شده گفت: نخستین برنامه‌ی شورا در راستای بهبود شرایط کارون است. با ورود استانداران به چنین بحث‌هایی مدیریت یکپارچه منابع آب شکل می‌گیرد و باعث می‌شود هرگونه تصمیم درباره منابع و مصارف آب پایش شده، حق‌آبه‌های زیست محیطی با نظر استان‌ها حفظ شود.

وی با اشاره به تاثیر‌گذاری تشکل‌های مردمی و آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۱ در مدیریت یکپارچه گفت: تصمیم تشکیل شوراها پشتوانه بین‌المللی نیز دارد به گونه‌ای که در حوضه رودخانه راین به نقطه‌ای رسیدند که یک نوع ماهی شاخص اصلی پاکی رودخانه شناخته شد و براساس آن هدف‌گذاری صورت گرفت که تا ۲۰ سال آینده در رودخانه آن نوع ماهی پرورش داده شود تا پاکی رودخانه حفظ شود.

مدیر کل دفتر خلیج فارس و دریای عمان شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به توجه به بهره‌برداری پایدار، رعایت مسائل زیست محیطی و استفاده بهینه از منابع آب گفت: باید با اهتمام بیشتر به مباحث آب، مصرف بهینه و جلوگیری از آلایندگی‌ها پرداخته شود.

هاشمی با تاکید بر این‌که باید به صورت یکپارچه و مرتبط با هم حوضه‌ها دیده شوند، گفت: با جزیره‌ای نگاه کردن مشکلی حل نمی‌شود.