چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۰۲ : ۰۴
خانه / نفت / تغییرات بزرگ نفتی در چین/ عزل مدیران سه شرکت بزرگ
۱۳۹۴/۰۲/۱۵

تغییرات بزرگ نفتی در چین/ عزل مدیران سه شرکت بزرگ

تغییرات بزرگ نفتی در چین/ عزل مدیران سه شرکت بزرگ

چین روز سه شنبه در اقدامی بی سابقه روسای چند شرکت بزرگ نفتی دولتی این کشور را بر کنار کرد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،سینوپک، سینوک و شرکت ملی نفت، از جلمه شرکت های بزرگ و معتبر چین محسوب می شوند که روسای آنها براساس تصمیم گیریهای اخیر دولت، تغییر یافته اند.

براساس این گزارش، معرفی روسای جدید شرکت های نفتی بزرگ چین در حالی صورت می گیرد که این کشور با چالش های فراوانی به دلیل نوسانات بهای نفت و اصلاحات صنعتی مواجه شده و رشد اقتصادی این کشور روند رو به کاهش داشته است.

موضوع برکناری این افراد حتی می تواند به نوعی با بحث فساد اقتصادی مقامات دولتی این کشور و مبارزه شدید دولت با این پدیده ارتباط داشته باشد.

پیشتر در گزارش های منتشر شده از سوی رسانه های دولتی چین اعلام شده بود که دهها نفر از مدیران ارشد موسسات دولتی چین به اتهام فساد مالی در سال ۲۰۱۵ تحت پیگیرد حقوقی قرار گرفته اند که در میان آنها تعدادی از مدیران ارشد شرکت ها نفتی هم وجود دارد.

روزنامه چاینا دیلی چاپ پکن نیز روز سه شنبه با تایید تغییرات گسترده صورت گرفته در شرکت های بزرگ نفتی چین، آن را به مبارزه گسترده «شی جین پینگ» رییس جمهور چین با فساد اقتصادی مرتبط دانسته است.

در تغییرات انجام شده، «وانگ یوپو» ۵۹ ساله معاون آکادمی مهندسی چین در گروه بزرگ سینوپک جای «فو چینگ یو» را گرفته است.

سینوپک بزرگترین پالایشگر نفت چین و حتی آسیا محسوب می شود و بسیاری تحلیلگران برکناری «فو» را با مسایل مالی مرتبط دانسته اند.

«لین یو چینگ» محقق مسایل انرژی دانشگاه «شیامن» در جنوب چین می گوید: مسیر راهبردی این موسسات بزرگ نفتی با توجه به تحولات صورت گرفته، تغییر نمی کند، چرا که چین به واردات نفت وابسته بوده و این جابجایی ها در اصل کار خللی وارد نخواهد کرد.

چین نزدیک به ۵۵ درصد از نفت مورد نیاز خود را وارد می کند و یکی از خریداران عمده نفت از ایران است.

به گفته «لی لی»، محقق موسسه مشورتی انرژی شانگهای، رییس جدید سینوپک به طور حتم شفافیت و نوآوری را در دستور کار قرار می دهد و در مسیری که کشور در حوزه انرژی ترسیم کرده، حرکت خود را ادامه خواهد داد.

«فو» ۶۴ ساله به تازگی اعلام بازنشستگی کرد اما گزارش هایی در باره فساد مالی در شرکت های نفتی چین منتشر شده است، بخصوص آنکه چین در ماه جاری اعلام کرد «وانگ تیان چو» از مسوولان رده بالای سینوپک را به دلیل فساد مالی تحت پیگرد قانونی قرار داده است.

تلویزیون مرکزی چین نیز اخیرا از فساد مالی گسترده در شرکت ملی نفت چین بزرگترین تولید کننده نفت کشور و برکناری چندین مقام ارشد آن خبر داده بود.

در دیگر تغییر انجام شده در حوزه مدیریت نفت چین، «وانگ یی لین» رییس سابق شرکت نفت فلات قاره این کشور به عنوان رئیس شرکت ملی نفت منصوب شده است.

گفته شده است، «جو جی پینگ» ۶۳ ساله که پیشتر ریاست این مجموعه را برعهده داشته، اعلام بازنشستگی کرده است.

«لی لی» محقق و کارشناس مسائل اقتصادی چین ادامه می دهد: شرکت ملی نفت چین موانع بزرگی چون فساد مالی، بی نظمی، سهل انگاری های مدیریتی و اصلاحات نامشخصی دارد و سودآوری آن پایین آمده است، بنابر این تغییرات انجام شده امری کاملا طبیعی است.

در ادامه تغییرات صورت گرفته، همچنین «یانگ خوا» یکی از مسوولان نفتی چین نیز ریاست شرکت شرکت نفت فلات قاره چین موسوم به «سینوک»را برعهده گرفت تا از این پس، نگاهها به موضوع مبارزه با فساد دولت چین در حوزه انرژی کشور متمرکز شود.

شرکت ملی نفت چین با تولید سه میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت، جزو ۱۰ غول بزرگ تولیدکننده جهان است.

با این وصف سود این شرکت در سال های اخیر کاهش یافته که یکی از دلایل اصلی آن مدیریت نامناسب گزارش شده است.

سینوپک هم اخیرا اعلام کرده است در سال های اخیر زیاندهی بالایی داشته و نیازمند تحول است.

گفتنی است، دولت چین در سال ۲۰۱۵ بخشی مهمی از مبارزه با فساد و سرکوب مفسدان اقتصادی را بر بازرسی از شرکت های نفتی متمرکز کرده که سه شرکت یاد شده نیز در فهرست بازرسان قضایی کشور قرار داشت.