سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۱۷ : ۰۳
خانه / نفت / تفاهم‌نامه مطالعه ۳ میدان مستقل نفتی امضا شد
۱۳۹۵/۱۱/۱۴

تفاهم‌نامه مطالعه ۳ میدان مستقل نفتی امضا شد

تفاهم‌نامه مطالعه ۳ میدان مستقل نفتی امضا شد

تفاهم‌نامه مطالعه میدان های سوسنگرد، سپهر و جفیر بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد به امضا رسید.

به گزارش خبرانرژی، تفاهم‌نامه مطالعه میدان های سوسنگرد، سپهر و جفیر بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد با حضور «علی کاردر» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به امضا رسید.

در این مراسم علی کاردر اظهار داشت: این تفاهم‌نامه چهارمین تفاهم نامه ای است که به منظور مطالعه میادین نفتی با شرکت های داخلی امضا می شود و جای خوشبختی دارد که با تأیید فهرست مشترک شرکت های داخلی، این شرکت ها نیز موازی شرکت های بین المللی به مطالعه میدان های نفتی می پردازند که امیدواریم این تفاهم نامه ها به قرارداد نهایی منجر شود.

وی افزود: شرکت گسترش انرژی پاسارگاد تجربیات خوبی در این زمینه دارد و امیدواریم این شرکت با افزایش توانمندیهای داخلی خود و یا استفاده از همکاری های مشترک با شرکت های بین المللی به شرکت واقعی اکتشاف و تولید تبدیل شود.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: در مدل جدید قراردادهای نفتی، شرکت داخلی که همکاری مشترک با شرکت های بین المللی دارد، اطلاعات بخش مدیریت مخزن و فناوری مورد نیاز را به شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی انتقال دهند.

وی ادامه داد: شرکت‌های داخلی که به طور مستقل در برنامه توسعه میادین حضور می یابند، باید در تهیه بسته های واگذاری خود در مناقصات به EPC کارها یک همکار خارجی و ایرانی داشته باشند؛ شرکت ملی نفت ایران در دستورالعمل ها امتیازهایی را برای این شرکت ها قائل می شود که در مناقصات برتری نسبی پیدا کرده و موفق شوند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: شرکت های اکتشاف و تولید، اقلام اساسی خود را از وندورلیست شرکت های ایرانی که همکار بین المللی دارند تهیه کنند که شرکت ملی نفت ایران نیز در این مسیر با هیئت هایی که وارد ایران می شوند برای ایجاد این پیوند کمک می کند.

کاردر با بیان اینکه “شرکت ملی نفت ایران به دنبال استفاده از شرکت های EPC کار به عنوان گروه سازنده داخلی در حوزه ساخت داخل است”، گفت: شرکت ملی نفت ایران به دنبال توانمند کردن و عمق بخشی به این حوزه کاری است تا توسعه، رشد اقتصادی و ارزش افزوده برای کشور فراهم شود.

وی افزود: هم‌اکنون با راه اندازی هر فاز پارس جنوبی رشد اقتصادی نیز در کشور تغییر می کند که با تکمیل فازهای پارس جنوبی دیگر شاهد این تغییرات در رشد اقتصادی نخواهیم بود و صنایع داخلی و شرکت‌های E&P ایرانی، EPCکارهای ایرانی و ساخت تجهیزات را باید در کشور توسعه دهیم تا شاهد ادامه این رشد اقتصادی در آینده نیز باشیم.