یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۲ : ۱۱
خانه / آب / تفحص از وزارت نیرو از کجا آب می‌خورد؟
۱۳۹۴/۰۶/۲۹

تفحص از وزارت نیرو از کجا آب می‌خورد؟

تفحص از وزارت نیرو از کجا آب می‌خورد؟

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان توضیحاتی درباره علت اصلی تحقیق و تفحص مجلس از وزارت نیرو عنوان کرد که در این وزارت‌خانه بحث‌های غیرکارشناسی به دلیل اعمال نظر بعضی از مسوولان اتفاق افتاده و مجلس برای بررسی این موضوع ورود خواهد کرد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،یکی از دستورات کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در این هفته رای‌گیری درخواست تقاضای تعدادی از نمایندگان در خصوص تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت نیرو است. اما چرا نمایندگان این بار وزارت نیرو را زیر ذره‌بین خود قرار داده‌اند؟

در این مورد یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از علت اصلی تحقیق و تفحص در وزارت نیرو خبر داد.

عباس پاپی‌زاده بالنگان، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی به اقتصادنیوز گفت: کشور ما با چند بحران جدی مواجه شده است، دو بحران جدی که ما با آن مواجه شدیم تنش‌های زیست محیطی و مساله آب است و وزارت‌خانه‌ای که در حوزه مدیریت منابع فعالیت دارد وزارت نیرو است.

او ادامه می‌دهد: در این تحقیق و تفحص فقط وزارت نیرو مد نظر نیست. خیلی از مسائل هم خارج از وزارت نیرو اتنفاق افتاده است و به دلیل به خطر افتادن سفره‌های آب زیر زمینی، امنیت ملی ما دچار مشکل شده است.

پاپی‌زاده تصریح می‌کند: چالش‌هایی در حوزه سد سازی اتفاق افتاده و سدهایی بدون برنامه‌ریزی مانند سد گتوند طراحی شده است.

او خاطر نشان می‌کند: مشکلات زیست محیطی با محوریت تنش‌های آبی صورت می‌گیرد. بحران ریزگردها اقتصاد و گردشگری و سلامت و کشاورزی ۲۲ استان را تحت تاثیر اثرات منفی خود قرار داده‌است. این موارد ناشی از مدیریت ضعیف منابع آب در دهه‌های گذشته بود. وقتی سد اشتباهی مانند گتوند طراحی می‌شود و کوه عظیم نمکی در دریاچه این سد واقع می‌شود چطور ممکن است طراحان ما در این دو دهه متوجه مشکل عظیم در این سد نشده‌اند؟ این موارد نشان می‌دهد که نظارت درستی در وزارت نیرو صورت نگرفته است و لازم است مجلس پیگیری کند.

او با بیان توضیحاتی ارز سد کرخه بیان می‌کند: سد کرخه‌ای که ساخته شده برای ذخیره ۷٫۵ میلیارد متر مکعب طرای شده اما ۱٫۵ میلیارد متر مکعب آب پشت این سد قرار دارد و قسمت اعظمی از تنش‌های تالاب هورالعظیم مربوط به این سد می‌شود و منبع تولید ریزگردها برای کل کشور شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار می‌کند: در بحث انتقال آب تونل‌های عظیمی که با پول بیت‌المال انجام گرفته وارد آب‌های زیرزمینی شده و تمام سفره‌های آب زیر زمینی را خشک کرده‌است که در استان لرستان و چهار محال بختیاری نمونه آن دیده می‌شود.چند بار باید یک اشتباه تکرار شود؟ ما ناچاریم برای بررسی این موضوعات از ابزار نظارتی مجلس استفاده کنیم.

پاپی‌زاده عنوان می‌کند: سازمان محیط زیست هم در این موضوعات دخیل است. به چه منظوری سازمان محیط زیست اجازه داده که سد گتوند به‌گونه‌ای ساخته شود که گنبد نمکی در این دریاچه واقع شود و با بهره برداری آن شوری آب در دریاچه به حد اشباع برسد تا نمک در آن قابل حل نباشد و حتی آب کارون را شور کند و این شوری وارد زمین‌های کشاورزی شده و تالاب‌های پایین دست کارون محل تلنبار نمک و در آخر خشک شود؟

او در مورد چاه‌های غیر مجاز عنوان می‌کند: در مورد موضوع حفر چاه‌های غیر مجاز چگونه می‌شود، چاهی را در یک جا حفر کنند و کسی متوجه آن نشوند؟ نشانی این چاه‌ها را وزارت نیرو و سازمان محیط زیست دارند اما متاسفانه پیگیری نکرده‌اند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان بیان می‌کند: ما اعتقاد داریم در وزارت نیرو بحث‌های غیر کارشناسی به دلیل اعمال نظر بعضی از مسوولان اتفاق افتاده که بسیار آزاردهنده است و بسیاری از مسوولان وزارت نیرو چه در این دولت و چه در دولت‌های مختلف اعمال نظر  و منطقه‌ای کار کردند.