چهارشنبه,۲ اسفند, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۰۶
خانه / نفت / تقاضای نفت جهان به ۱۱۱ میلیون بشکه در روز می‌رسد
۱۳۹۴/۰۲/۲۳
تا 25 سال آینده

تقاضای نفت جهان به ۱۱۱ میلیون بشکه در روز می‌رسد

تقاضای نفت جهان به ۱۱۱ میلیون بشکه در روز می‌رسد

شرکت نفتی آرامکو اعلام کرد: انتظار می‌رود تقاضای نفت جهان در سال ۲۰۴۰ از حدود روزانه ۹۳ میلیون بشکه به ۱۱۱ میلیون بشکه در روز برسد.

به گزارش اژانس خبری انرژی، شرکت نفتی آرامکو عربستان در گزارش سالانه خود برای سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که طی یک دهه آینده بخش عمده‌ بودجه تولید نفت خود را به حفظ جایگاه خود به عنوان بزرگ‌ترین نفت خام جهان اختصاص خواهد داد.

این شرکت با اشاره به اکتشاف و تولید نفت افزود: بخش عمده‌ای از این بودجه صرف فعالیت‌های بالادستی برای تضمین حفظ ظرفیت مازاد تولید نفت خام به منظور کمک به برقراری ثبات در بازار جهانی نفت در مواقع بروز اختلال اختصاص داده خواهد شد.

آرامکو افزود: در کوتاه‌مدت این شرکت همچنین برای ارتقای تولید گاز طبیعی به منظور تامین تقاضای روزافزون داخلی سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

شرکت نفتی آرامکو یک برنامه سرمایه‌گذاری‌ گسترده را تکمیل کرده که ظرفیت تولید این شرکت را به ۱۲ میلیون بشکه در روز می‌رساند.

آرامکو در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که قصد دارد توسعه میدان نفتی شیبه را در آوریل ۲۰۱۶ به یک میلیون بشکه در روز برساند.

بیشتر مقامات این شرکت به‌طور ضمنی گفته بودند که این اتفاق در پایان سال ۲۰۱۶ و اوایل ۲۰۱۷ رخ خواهد داد، اما آرامکو به اطلاعات بیشتری درباره‌ توسعه میدان نفتی خوریس دیگر پروژه نفتی بزرگ عربستان اشاره نکرد.

در پایان سال ۲۰۱۴ میدان نفتی منیفه تقریبا به ظرفیت کامل تولید ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسید.
آرامکو سال گذشته به‌طور متوسط روزانه ۹٫۵ میلیون بشکه نفت تولید کرد که از این مقدار بیش از ۶۲ درصد به آسیا صادر شد.

صادرات نفت خام این شرکت در سال گذشته قدری کاهش یافت و به دو میلیارد و ۵۴۴ میلیون بشکه (۶٫۷ میلیون بشکه در روز) رسید. این در حالی است که صادرات این شرکت در سال ۲۰۱۳، دو میلیارد و ۶۷۷ میلیون بشکه (۷٫۳ میلیون بشکه در روز) بود.

این در حالی است که تولید فرآورده‌های نفتی و صادرات آنها افزایش یافته، چرا که آرامکو پالایشگاه‌های جدید بیشتری را به بهره‌برداری رسانده است.

این شرکت همچنین افزود: ذخایر نفت و گاز این شرکت به سطح بی‌سابقه‌ ۲۶۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون بشکه نفت و ۲۹۴ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی رسیده است.

آرامکو همچنین افزود: کارخانه گاز وسیط انتظار می‌رود امسال به بهره‌برداری برسد، اما کارخانه گاز طبیعی فضیل ۲۰۱۹ بهره‌برداری خواهد شد.

همچنین تاسیسات گازی مدائن پایان سال ۲۰۱۶ به‌طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد.
شرکت نفتی آرامکو اضافه کرد: کارخانه‌های گازی وسیط، مدائن و فضیل روی هم رفته بیش از پنج میلاد فوت مکعب در روز به ظرفیت تولید گاز عربستان خواهد افزود.

آرامکو در سال ۲۰۱۴ تولید ۱۱٫۳ میلیارد فوت مکعب گاز را پیش‌بینی کرده بود که نسبت به ۲۰۱۳، سه درصد افزایش نشان می‌دهد.