یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۱ : ۰۴
خانه / نفت / تلاش آرامکو برای سلطه بر بازار نفت
۱۳۹۴/۰۲/۲۲

تلاش آرامکو برای سلطه بر بازار نفت

تلاش آرامکو برای سلطه بر بازار نفت

شرکت آرامکوی عربستان طی گزارشی تأکید کرد بخش اعظمی از سرمایه‌های خود را به بخش نفتی تزریق خواهد کرد تا طی سال‌های آینده نیز هم‌چنان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان باقی بماند.

به گزارش اژانس خبری انرژی، به نقل از رویترز، شرکت آرامکوی عربستان در گزارش سالانه خود نسبت به سال ۲۰۱۴ اعلام کرد است که بخش اعظمی از هزینه های خود را صرف سرمایه گذاری بر بخش نفتی خود خواهد کرد تا همچنان طی دهه های آینده جایگاه خود را به عنوان بزرگ ترین صادر کننده نفت در جهان حفظ کند.

این شرکت دولتی سعودی همچنین اعلام کرده است که در کوتاه مدت با هدف تأمین تقاضای داخلی این کشور،‌ با هدایت بخشی از سرمایه گذاری خود، تولید گاز طبیعی در عربستان را نیز افزایش خواهد داد.

بر اساس این گزارش،‌ تقاضای نفت خام در جهان از ۹۳ میلیون بشکه روزانه کنونی، در سال ۲۰۴۰ به ۱۱۱ میلیون بشکه روزانه افزایش خواهد یافت.

این شرکت به تازگی یکی از سرمایه گذاری های خود را که تولید نفت آن را به ۱۲ میلیون بشکه روزانه افزایش می دهد را به پایان رسانده است.

این شرکت اعلام کرده است که بر اساس برنامه های موجود برای توسعه میدان نفتی شیبه عربستان تولید نفت این میدان تا سال ۲۰۱۶ به یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

این گزارش می افزاید که تولید نفت این شرکت در سال ۲۰۱۴ به طور متوسط ۹٫۵ میلیون بشکه روزانه بوده است که ۶۲ درصد از صادرات آن به کشورهای آسیایی اختصاص داده شده است.

این شرکت تأکید کرده است که ذخایر نفت و گاز عربستان به بالاترین میزان خود در تاریخ این کشور رسیده است و بر اساس اعلام این گزارش این کشور در حال حاضر ۲۶۱٫۱ میلیون بشکه نفت و ۲۹۴ هزار میلیارد فوت مکعب گاز در مخازن خود ذخیره کرده است.

شرکت آرامکو اعلام کرده است که میدان گازی وسیط عربستان در سال جاری به شبکه این کشور متصل خواهد شد و میدان گازی مدین نیز در پایان سال آینده به طور کامل به بهره برداری خواهد رسید.

بنا به اعلام این شرکت دولتی عربستانی تأسیسات گازی میدان الفحیلی این کشور نیز در سال ۲۰۱۹ به بهره برداری خواهد رسید.

تکمیل تأسیسات این سه میدان و بهره برداری از آنها، ظرفیت تولید گاز عربستان را ۵ میلیون فوت مکعب روزانه افزایش خواهد داد.