یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۸ : ۱۱
خانه / نفت / تلاش پالایشگاه‌های اروپا برای بقا
۱۳۹۴/۰۷/۰۱
تحولات سریع بازار نفت صنعت پالایشگاهی را تهدید می‌کند

تلاش پالایشگاه‌های اروپا برای بقا

تلاش پالایشگاه‌های اروپا برای بقا

تحولات به وقوع پیوسته پیرامون نفت شیل ایالات متحده موجب شده برخی از تولید کنندگان نفت‌ خام، بازارهای سنتی خود را از دست بدهند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از رویترز، نماینده‌‌های پالایشگاه‌های اروپایی در یک کنفرانس صنعتی اعلام کردند:‌ «پالایشگاه‌های نفتی اروپا در حال قبول‌ کردن راه‌های انعطاف‌پذیر معامله‌گران برای تضمین بقای خود هستند.»
داریو اسکافردی مدیر کل پالایشگاه ایتالیایی ساراس ضمن اعلام این موضوع که عملیات تجاری باید کاملا با جنبه‌های تکنیکی ادغام شود، افزود: «این مهمترین مسئله‌ای است که ما باید بر آن تمرکز کنیم.»

اسکافردی اظهار داشت که پالایشگاه آنها ۳۰ تا ۳۵ نوع مختلف از نفت خام را در سال ۲۰۱۵ مورد پالایش قرار داده است که معادل دوبرابر سال پیش است.
تحولات نفت شیل ایالات متحده، جریان‌های نفت را در عرصه جهانی تغییر داده و موجب شده برخی از تولیدکنندگان نفت‌ خام نظیر نفت شیرین سبک نیجریه،‌ بازارهای سنتی خود را از دست دهند و همچنین فروشندگان را مجبور کرده تا با کاستن قیمت‌ها،‌ خریداران خود را حفظ کنند.

 

استراتژی اتخاذ شده توسط شرکت‌های شل و توتال مشابه هم بوده است؛ بدین‌صورت که با نزدیک به هم قراردادن زمان عملیات پالایش و معامله، از افت قیمت نفت سودآوری داشته باشند.
در حالی‌که مقداری از ظرفیت پالایش ۲ میلیون بشکه‌ای روزانه پالایشگاه‌ها از سال  ۲۰۰۹ تعطیل شده است، گوران ساراوانیا، مدیر توسعه استراتژی پالایشگاه کروات INA اعلام کرد بیش از ۲۵ درصد از صنعت پالایش اروپا باید تا ۱۵ سال آینده بسته شوند.
ساراوانیا افزود:‌‌ «از آنجا که دولت کرواسی، سهامدار شرکت، تعطیلی پالایشگاه سیساک را به حالت دائمی درآورده، INA درنظر دارد تا تنها یکی از سایت‌های پالایش خود را در بلندمدت مورد استفاده قرار دهد.»
پالایشگاه‌های اروپا با مشکل کهنگی و خرابی تجهیزات مواجه بوده و اغلب بنزین تولید می‌کنند؛ در حالی‌که خریداران آنها خواهان خرید گازوئیل هستند.
تیم هس، مدیر اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد:‌‌ «علی رغم بالابودن تقاضای گازوئیل در آمریکا در پنج سال اخیر که باعث حمایت از حاشیه سود پالایشگاه‌های اروپا شد،‌ این تقاضا در حال تضعیف شدن است و در ادامه سال جاری یکنواخت باقی خواهد ماند.»
لارس تورستهلم، مدیر بهینه‌سازی دارایی شرکت نروژی استات‌اویل اعلام کرد شرکت آنها در سال پیش گام‌هایی را برداشته تا با تجربه کردن نفت‌خام‌های مختلف و قراردادن آنها در صف معاملات نفتی، میزان پالایش شرکت را به حداکثر برساند.

 

این شرکت نروژی تولیدکننده نفت خام دریای شمال، اعلام کرد مخزنی را به‌عنوان منبع ذخیره شناور به منظور افزایش انعطاف‌پذیری عملیاتی در نظر گرفته است.

 

منبع:اقتصاد نیوز