سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۱۱ : ۰۹
خانه / برق / تلفات توزیع برق درتهران بزرگ به ۶٫۵ درصد رسید / صرفه جویی سالیانه ۲هزار میلیارد ریال
۱۳۹۵/۱۲/۱۶

تلفات توزیع برق درتهران بزرگ به ۶٫۵ درصد رسید / صرفه جویی سالیانه ۲هزار میلیارد ریال

تلفات توزیع برق درتهران بزرگ به ۶٫۵ درصد رسید / صرفه جویی سالیانه ۲هزار میلیارد ریال

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با اعلام کاهش تلفات توزیع برق در تهران بزرگ به ۶٫۵ درصد در سال جاری، خاطرنشان کرد: این میزان کاهش تلفات صرفه جویی سالیانه ۲ هزار میلیارد ریالی به دنبال دارد.

به گزارش خبرانرژی، «حسین صبوری» امروز (دوشنبه) در نشست خبری افزود:شرکت توزیع برق تهران بزرگ با کاهش تلفات توزیع از ۹٫۳ درصد در سال ۹۲ به ۶٫۵ درصد در سال جاری، دارای رتبه نخست کشور است و از این طریق سالیانه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف گاز طبیعی برای تولید برق صرفه جویی می شود.
وی ادامه داد: صنعت برق کشور وسیع ترین و مهم ترین خدمات که همان ارائه انرژی الکتریکی مطمئن را ارائه کرده و صد درصد مردم شهرها و روستاهای کشور از این نعمت برخوردارند.
به گفته این مقام مسئول، امروز بیش از ۹۵ درصد تجهیزات صنعت برق در داخل کشور طراحی و راه اندازی می شود و ایران از نظر ظرفیت منصوبه برق در رتبه نخست خاورمیانه و چهاردهم جهان قرار دارد.
وی بیان داشت: شرکت توزیع برق تهران بزرگ یکی از بزرگترین شرکت های توزیع برق خاورمیانه است و مسئول تامین برق چهار میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند تهرانی را بر عهده دارد و سالیانه ۱۲۰ هزار مشترک به تعداد مشترکان آن اضافه می شود.
صبوری خاطرنشان کرد: ۳۲ هزار کیلومتر شبکه در حال بهره برداری در سطح تهران داریم که ۷۵ درصد آن زمینی بوده و ۳۵ درصد شبکه های زمینی کشور را تشکیل می دهد.
وی ادامه داد: وجود ۱۸ هزار دستگاه ترانس در دست بهره برداری و ۴۰۰ هزار دستگاه چراغ روشنایی از جمله مشخصه های شرکت توزیع برق تهران بزرگ است و سالیانه نزدیک به ۲۰ میلیارد کیلووات ساعت برق در پایتخت مصرف می شود که ۱۰ درصد مصرف برق کشور است.
به گفته وی، شرکت توزیع برق تهران بزرگ نزدیک به چهارهزارمیلیارد ریال از مشترکان طلب دارد که ۶۰۰ میلیارد ریال آن مربوط به ادارات دولتی و ۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به شهرداری تهران است.
صبوری با اشاره به وجود ۶ هزار مگاوات انشعاب غیرمجاز در پایتخت، اضافه کرد: نمایندگان مجلس به تازگی مصوبه ای داشتند که براساس آن به وزارت نیرو مجوز داده شده است تا به سکونتگاه های غیرمجاز غیررسمی موجود در تهران که عمده آن در مناطقی از تهران پارس و شهرک احمدیه است، برق بدهد.
وی تصریح کرد: ۱۰ درصد صرفه جویی در مصرف برق در تهران معادل ساخت ۴۵۰ مگاوات نیروگاه و به عبارتی صرفه جویی ۴۵۰ میلیون دلاری است و سال گذشته موفق به انجام ۲۰۰ مگاوات مدیریت مصرف شدیم.
مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ همچنین با اشاره به کاهش ۱۴ درصدی خاموشی بی برنامه در سال ۱۳۹۵ نسبت به پارسال، گفت: در این مدت ۱۱ درصد انرژی توزیع نشده شرکت کاهش یافت و میانگین خاموشی هر مشترک در تهران نسبت به پارسال ۲۲ درصد کاهش داشته است.
این مقام مسئول یادآوری کرد: ۷۷ درصد مشترکان این شرکت را مشترگان خانگی با مصرف ۴۱ درصدی برق، ۱۴٫۵ درصد را مشترکان تجاری با مصرف ۲۲ درصدی و ۸٫۷ درصد مشترکان را سازمان ها و ادارات با مصرف ۲۵ درصدی برق تشکیل می دهند.
وی خاطرنشان کرد: هم اینک ۹۸ درصد پرداختی مشترکان از طریق سامانه های اینترنتی، همراه اول یا با سامانه تلفنی ۱۵۲۱ انجام می شود.
صبوری از بهینه سازی و اصلاح شبکه، استفاده از فناوری های روز برای ارتقای شاخص های شبکه، استفاده از کنتورهای هوشمند و تعویض کنتورهای قدیمی به عنوان اصلی ترین برنامه های شرکت یاد کرد.
به گفته وی، ۳۰ درصد شبکه برق تهران بزرگ فرسوده است که البته خطرناک نیست، اما نوسازی آن نیازمند صرف هزیه های سنگینی است.
این مقام مسئول یادآور شد: ۸۵ درصد مشترکان تهرانی ماهیانه کمتر از ۳۰۰ کیلو وات ساعت برق مصرف می کنند که هزینه ۱۰۰ هزار ریالی برای مردم به دنبال دارد.
وی تصریح کرد: با اجرای کابل های خودنگهدار و تعویض آنها با سیم های لخت، سرقت از شبکه های برق در سال جاری نسبت به پارسال ۲۵ درصد کاهش داشته است.
مدیرعامل توزیع برق تهران بزرگ همچنین از اجرای ۳۴۱ کیلومتر شبکه فشار ضعیف و متوسط و ساخت ۳۵۳ دستگاه پست برق با اعتباری حدود ۲۸۰۰ میلیارد ریال در سال جاری خبر داد.

منبع: ایرنا

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>