دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۱ : ۰۲
خانه / برق / تلفات شبکه توزیع برق، در دولت یازدهم ۴٫۵ درصد کاهش یافت
۱۳۹۶/۰۴/۳۱

تلفات شبکه توزیع برق، در دولت یازدهم ۴٫۵ درصد کاهش یافت

تلفات شبکه توزیع برق، در دولت یازدهم ۴٫۵ درصد کاهش یافت

به گزارش خبرانرژی، دولت یازدهم با اقداماتی در زمینه توسعه، اصلاح و بهینه سازی شبکه های توزیع برق و نیز مقابله مستمر با استفاده غیر مجاز از برق موفق شد میزان تلفات در شبکه های توزیع برق را از ۱۵٫۲ درصد به ۱۰٫۷ درصد برساند.
این در حالی است که کاهش هر یک درصد تلفات برق حدود ۲۵۰ میلیارد تومان صرفه جویی به همراه دارد و اگر همین عدد را با سوخت مصرفی در نظر بگیریم، به ازای کاهش یک درصد تلفات تقریبا سالانه ۶۰ میلیارد تومان صرفه جویی درهزینه ها حاصل می شود؛ این میزان صرفه جویی ، معادل کل سرمایه گذاری در بخش تولید دولتی در سال ۱۳۹۴ بوده است.
کاهش تلفات شبکه توزیع برق در شرایطی به ۱۰٫۷ درصد رسیده است که بر اساس برنامه پنجم توسعه، این عدد باید تا پایان برنامه به ۱۴ درصد کاهش پیدا می کرد.
به نظر می رسد با افزایش مشترکان و خطوط انتقال باید انتظار افزایش شاخص تلفات برق را داشته باشیم؛ در این ارتباط، در حالی ۴٫۵ درصد از میزان تلفات شبکه برق کاهش یافت که به گفته هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق، در طول دولت یازدهم ۴٫۵ میلیون مشترک به مشترکان شبکه برق کشور اضافه شده است.
وی با اشاره به اینکه تعداد مشترکان در این دوره زمانی به ۳۴ میلیون مشترک رسیده است، گفت: در چهار سال گذشته ۲ هزار و ۴۳۳ کیلومتر خط انتقال جدید در مدار قرار گرفت و بیش از سه هزار کیلومتر خطوط فوق توزیع و معادل ۷۵ هزار و ۲۰۰ کیلومتر خطوط توزیع احداث شد.
معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق اضافه کرد: میزان کاهش تلفات شبکه برق در دولت یازدهم معادل کاهش تلفات در ۱۵ سال قبل از آن است.
حمید چیت چیان وزیر نیرو چندی پیش در این ارتباط ابراز امیدواری کرد تلفات برق در شبکه توزیع تا پایان امسال به کمتر ۱۰ درصد برسد و تک رقمی شود.
وزیر نیرو افزود: این دستاورد نه فقط از منظر اقتصاد برق موفقیت بزرگی به حساب می آید، بلکه موجب می شود انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای نیز کاهش پیدا کند.
کاهش تلفات علاوه بر مزایای اقتصادی و زیست محیطی، به تامین پایدار برق نیز کمک می کند؛ در شرایطی که هر ساله شاهد روند صعودی مصرف برق در کشور هستیم، کاهش تلفات برق می تواند ظرفیت تامین و نسبت پایداری شبکه را افزایش دهد.
در این ارتباط، حمید رضا ملکی وش معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ چندی پیش در همایش تشریح طرح های پاسخگویی بار برای مشترکین شرکت توزیع نیروی برق گفت: در شرایطی که با افزایش سالانه مصرف برق روبرو هستیم، باید به دو مقوله مدیریت مصرف و همچنین کاهش تلفات توجه داشته باشیم.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>