سه شنبه,۳ بهمن, ۱۳۹۶ | ۰۶ : ۰۳
خانه / آب / تمام آب‌کشی‌های دولتی/قرار است آب از کجا به کجا برود؟
۱۳۹۴/۰۶/۳۰

تمام آب‌کشی‌های دولتی/قرار است آب از کجا به کجا برود؟

تمام آب‌کشی‌های دولتی/قرار است آب از کجا به کجا برود؟

اخیرا وزیر نیرو از مقاصد جدیدی برای انتقال آب خبر داده است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،چند وقتی است که انتقال آب مدام در سخنان دولتی‌ها اعلام می‌شود؛ یک روز صحبت از انتقال آب خلیج‌فارس و دریای عمان است و روز دیگر، مبدا کشورهای خارجی است.

 

مقاصدی که تاکنون مقامات فعلی و سابق دولتی اعلام کرده‌اند، از سواحل جنوبی به شرق ایران، از دریای عمان و خلیج فارس به ۱۳ استان، از خلیج فارس به مشهد و این اواخر هم صحبت از انتقال آب سواحل جنوبی به شرق ایران است. در عین حال،  مساله انتقال آب از مازندران به کویر مرکزی از طرح‌هایی بود که از دولت قبل روی دست دولت جدید ماند.

آن‌طور که مقامات دولتی اعلام کرده‌اند، ایران قصد دارد با انتقال آب از نقاطی به نقاط دیگر،  مساله بحران آب را در نقاط مختلف مرتفع کند. برخی از این تصمیمات را وزیر نیرو که مسوول این اقدامات است بیان کرده و برخی دیگر را مقاماتی که شاید سمتی در این رابطه ندارند اما گویا نگران بحران آب هستند!

یک سال قبل حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو صحبت از انتقال آب دریای عمان و خلیج فارس به ۱۳ استان کرده بود. کمی بعدتر، صحبت از انتقال آب از سه کشور مجاور به ایران کرده بود و حالا در آخرین اظهارنظر خود، خبر از انتقال آب سواحل جنوبی به شرق ایران داده است.

در این میان، برخی مقامات دیگر از جمله وزیر راه و شهرسازی نیز مقاصدی را برای انتقال آب عنوان کرده بود که به اذعان گزارش‌های منتشر شده، انتقال آب خلیج فارس به مشهد بوده است.

 

هرچند که تاکنون بسیاری از مقامات دولتی صحبت از غیرکارشناسی بودن چنین طرح‌هایی کرده‌اند. آنچه که کارشناسان بیان می‌کردند،‌ مساله  لزوم انجام کار کارشناسی برای چنین طرح‌هایی بود؛ کار کارشناسی در کنار در نظر گرفتن مشکلات زیست‌محیطی و اجتماعی، تا مسئله انتقال آب به جای حل مشکل خود به یک معضل بدل نشود.

در این میان اما به نظر می‌رسد که وزارت نیرو کماکان علاقه به رفع بحران آب با انتقال آب از مناطق مختلف و حتی خارج از کشور به نقاط بحران دارد؛ بحرانی که به نظر می‌رسد لایه‌های آن عمیق‌تر از یک انتقال آب باشد.

 

منبع:اقتصاد نیوز