یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۴ : ۰۵
خانه / آب / تنش آبی دامن کدام استان‌ها را زودتر می‌گیرد؟
۱۳۹۵/۱۱/۱۱

تنش آبی دامن کدام استان‌ها را زودتر می‌گیرد؟

تنش آبی دامن کدام استان‌ها را زودتر می‌گیرد؟

بر اساس پیش‌بینی مسئولان وزارت نیرو برخی از شهرهای واقع در حوضه آبریز فلات مرکزی از جمله یزد، اصفهان، کاشان، کرمان، شیراز و… به دلیل کاهش روان آب‌های سطحی طی سال آینده در معرض تنش آبی قرار خواهند داشت.

به‌گزارش خبرانرژی، حجم کل جریان‌های سطحی کشور از ابتدای مهرماه تا دی ماه جاری ۱۰ میلیارد و ۷۱۸ میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۳ میلیارد و ۸۴۵ میلیون مترمکعب، ۲۳ درصد کاهش داشته است.

میزان روان‌آب‌های سطحی حوضه آبریز فلات مرکزی از ابتدای سال آبی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد کاهش داشته که بیشترین درصد اختلاف بارندگی امسال در مقایسه با سال گذشته در حوضه آبریز فلات مرکزی مربوط به دشت مهارلو- بختگان با ۷۵ درصد کاهش ثبت شده و به‌رغم اینکه پنج حوضه از شش حوضه آبریز اصلی کشور با کاهش حجم جریان‌های سطحی مواجه هستند، حوضه آبریز قره‌قوم سه درصد افزایش داشته است.

همچنین از ابتدای مهرماه تا دی ماه سال جاری، حجم جریان‌های سطحی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، در حوضه‌های آبریز مرزی شرق با ۵۷، دریاچه ارومیه با ۳۶، دریای خزر با ۲۳ و خلیج فارس و دریای عمان با ۲۲ درصد کاهش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۳۳، ۳۲۴، ۱۴۳۶ و ۷۲۷۵ میلیون متر مکعب است.

حوضه آبریز قره قوم نیز از ابتدای سال آبی تا دی ماه جاری با سه درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته از حجم ۳۸۴ میلیون متر مکعب جریان سطحی برخوردار بوده است

منبع: ایسنا