سه شنبه,۲۸ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۰۱
خانه / Social media / توانایی ایران برای صادرات ۶۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی در روز
۱۳۹۵/۱۲/۱۱

توانایی ایران برای صادرات ۶۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی در روز

توانایی ایران برای صادرات ۶۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی در روز

درحالی که طبق آخرین اخبار میزان صادرات فرآورده های نفتی ایران روزانه ۴۵٠ هزار بشکه در روز اعلام شده، معاون شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرد این میزان تا ۶۰۰ هزار بشکه قابلیت افزایش دارد.

به گزارش خبرانرژی، شاهرخ خسروانی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه صادرات روزانه ۴۵۰ هزار بشکه فرآورده‌های نفتی عدد قابل توجهی است، افزود: در حال حاضر روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام در کشور تصفیه می‌شود که از این میزان حدود ۴۵۰ هزار بشکه یعنی حدود ۲۵ درصد آن صادر می‌شود که این جهشی برای صادرات فرآورده‌های نفتی است.

وی تاکید کرد: چنانچه بتوانیم مصرف را در داخل کشور مدیریت کنیم و همچنین سوخت مایع به نیروگاه ها ندهیم و  گاز جایگزین سوخت مایع شود، میزان صادرات فرآورده های نفتی  تا حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز قابلیت افزایش دارد.

معاون شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در ادامه با تاکید بر اینکه ممنوعیتی برای صادرات فرآورده‌های نفتی به کشورهایی که قانون اجازه می دهد، وجود ندارد، اظهار کرد: کشورهای زیادی از نقاطمختلف دنیا  متقاضی فرآورده‌های نفتی ایران هستند. البته کشورها راسا اقدام به خرید فرآورده نمی کنند بلکه این شرکت های بین المللی هستند که فرآورده ها را خریداری می کنند برای مثال شرکت شل که در هلند فعالیت می‌کند در همه جای دنیا شعبه دارد.

خسروانی به این سوال که آیا شرکت های اروپایی هم متقاضی خرید فرآورده های نفتی ایران هستند، پاسخ داد: شرکت های اروپایی هم متقاضی فرآورده‌های نفتی ایران هستند. برخی از کشورهای اطراف ایران مانند هند، پاکستان، افغانستان، عراق، ترکیه و … مشخصا خودشان خرید می‌کنند، اما هنگامی که از این حوزه خارج می‌شویم بیشتر جنبه کمپانی دارد. برای مثال فلان کمپانی ژاپنی، چینی یا اروپایی از ایران خرید می‌کنند و معلوم نیست فرآورده‌ای که خریده‌اند را به کدام کشور ارسال کنند.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>