چهارشنبه,۱ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۷ : ۱۱
خانه / آب / توزیع عادلانه آب، شاید حلال بحران
۱۳۹۵/۰۲/۰۴

توزیع عادلانه آب، شاید حلال بحران

توزیع عادلانه آب، شاید حلال بحران

قانون توزیع عادلانه آب به منظور حل بحران آبی کشور در سال‌های گذشته به تصویب رسید که باتوجه به این طرح میزان مصرف آب خانوار‌ها محاسبه و در صورت اضافه مصرف جریمه به آن‌ها تعلق می‌گیرد که بر اساس گفته‌های مدیر‌عامل شرکت مهندسی آب‌و‌فاضلاب کشور این طرح برای تهران مورد مطالعه قرار گرفته است.

 

به گزارش خبر انرژی، طرح توزیع عادلانه آب با تعریف الگوی دقیق مصرف آب برای هر فرد ساکن در اشتراک آب، جدول مصرف جدیدی را ارائه خواهد کرد که بر اساس این جدول میزان مصرف هر خانوار به طور دقیق مشخص می‌شود.

 

بر اساس گفته های حمیدرضا جانباز، مدیر‌عامل شرکت مهندسی آب و‌فاضلاب کشور این طرح مطالعاتی بر اساس تعداد افراد ساکن در هر اشتراک قرار است از سوی وزارت کار و استفاده از بانک اطلاعاتی یارانه ها صورت بگیرد.

 

وی با بیان‌اینکه برای توزیع عادلانه آب، باید بدانیم در هر اشتراک چند نفر ساکن هستند و آنگاه نسبت به توزیع آب و همچنین دریافت هزینه آن اقدام کنیم،اظهار کرد: باتوجه‌ به‌اینکه میزان مصرف یک اشتراک با ۱۵ نفر جمعیت با اشتراکی ۲ نفره تفاوت دارد، باید به سمتی برویم که الگوی مصرف بر مبنای تعداد نفرات در هر اشتراک تعریف شود.

 

به گفته جانباز این طرح فعلا در تهران در دست مطالعه قرار دارد و ما اطلاعات مشترکان را دریافت می کنیم که در نهایت مشخص شود تعداد مصرف کنندگان آب در هر اشتراک چند نفر است چراکه از این طریق قادر خواهیم بود میزان مصرف دقیق آب هر خانوار را محاسبه کنیم و اگر افراد ساکن در هر اشتراک بخواهند مصرف بیشتری از الگوی تعریف شده داشته باشند، باید هزینه بیشتری نیز بپردازند.

 

طرح توزیع عادلانه آب در صورت اجرایی شدن می‌تواند تاثیرات بالقوه‌ای در میزان مصرف خانوار‌ها داشته باشد و شاید از این طریق قدر این گوهر گران‌بها بیشتر شناخته شود و این مساله بتواند زمینه مدیریتی برای ذخایر محدود آبی کشور باشد. اما طبیعتا این طرح نیز مانند دیگر طر‌ح‌های مدیریتی باید از پیچ‌و‌خم های زیادی گذر کند و از اکنون تا زمان اجرایی شدن آن فاصله زیادی است اما باتوجه به بحرانی بودن شرایط آبی کشور زمان‌کشی منطقی به‌نظر نمی‌رسد و لازم است تا قبل از فرو رفتن کشور در تشنگی کامل تدابیر مورد نیاز اندیشیده و اجرایی شود.