یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۷ : ۰۴
خانه / برق / توزیع نیروی برق در جهان به سمت شبکه های هوشمند
۱۳۹۴/۰۲/۲۳

توزیع نیروی برق در جهان به سمت شبکه های هوشمند

توزیع نیروی برق در جهان به سمت شبکه های هوشمند

رییس دانشکده برق و کامپیوتر انستیتو تکنولوژی ایلینویز آمریکا، با توجه به پیشرفت تکنولوژی، آینده توزیع نیروی برق جهان را به سمت شبکه های هوشمند دانست.

 

به گزارش اژانس خبری انرژی،محمد شاهیده پور،روز چهارشنبه در سمینار یکروزه دانش افزایی شبکه هوشمند در دانشگاه کاشان اظهار داشت: شبکه های هوشمند بهsmart grid و ریز شبکه ها micro-grid از جدیدترین مباحث و موضوعات تحقیقاتی و صنعتی در دنیاست.

وی با اشاره به حرکت روز افزون جهان به سمت ریز شبکه ها افزود: مزیت شبکه های پراکنده توزیع برق بسیاری از کشورهای جهان اعم از کشورهای پیشرفته صنعتی، درحال توسعه و جهان سوم را بر آن داشته تا برنامه ریزی و اجرای شبکه های هوشمند را در دستور کار خود قرار دهند.

مدیر و پایه گذار مرکز تحقیقات و تکنولوژی و کاربرد شبکه هوشمند CSMART، با اشاره به وضعیت شمال شیکاگو در آمریکا و تجهیز کامل به ریز شبکه های برق افزود: این مساله و بار اضافی الکتریکی موجب قیمت منفی برق برای استفاده در شب و پرداخت پول به مردم برای مصرف جهت کاهش بار نیروگاهها شده است.

شاهیده پور از جمله مزایای شبکه های هوشمند را قابلیت تشخیص تولید اضافی نیروگاه ها و کنترل تلفات فنی، برآورد کیفیت توان تحویلی به مشترک، کاهش هزینه ها، افزایش رضایتمندی مشتریان، بهینه سازی سرمایه گذاری، بهبود ساختار بهره برداری و ارتقای پایداری و امنیت شبکه عنوان کرد.

سردبیر نشریه شبکه هوشمند smart grid افزود: ایجاد منابع درآمدی جدید، ایجاد زیرساخت لازم برای اجرای طرح تولید پراکنده و استفاده از منابع جدید انرژی، افزایش قابلیت اطمینان شبکه توزیع با تشخیص سریع خطای شبکه توزیع، امکان پیش بینی دقیق بار، امکان پیش فروش برق و ایجاد بستر مناسب برای راه اندازی بازار خرده فروشی برق از دیگر مزایای راه اندازی شبکه های پراکنده برق یا سیستم های هوشمند است.

وی ریزشبکه ها را مقدمه ایجاد شبکه های هوشمند برق برشمرد.

شبکه های هوشمند توزیع نیرو، شبکه های به هم پیوسته و دو سویه ای می باشند که در آن اطلاعات نقش بنیادی در فرایند توزیع انرژی ایفا می نماید.

این سمینار با حضور بیش از ۵۰۰ نفر از دانشجویان و کارشناسان رشته برق و مدیران صنایع در تالار آزادی دانشگاه کاشان برگزار شد.