یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۳ : ۰۴
خانه / آب / توسعه روابط ایران با چین در زمینه صنعت آب و برق و انرژی های تجدیدپذیر
۱۳۹۴/۰۲/۲۱

توسعه روابط ایران با چین در زمینه صنعت آب و برق و انرژی های تجدیدپذیر

توسعه روابط ایران با چین در زمینه صنعت آب و برق و انرژی های تجدیدپذیر

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: همکاری های جمهوری اسلامی ایران و چین در زمینه صنعت آب و برق و انرژی های تجدیدپذیر افزایش می یابد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،علیرضا دائمی در دیدار مدیران ارشد شرکت پاورچاینا چین در ساختمان ستادی وزارت نیرو، افزود: تحریم ها برای ما نه تنها تهدید نبود بلکه فرصتی برای خودباوری ایجاد کرد.

وی ادامه داد: تحریم هایی تحمیلی از سوی کشورهای غربی بر جمهوری اسلامی ایران، موجب شد توان و خودباوری و ظرفیت های اقتصادی و صنعتی کشورمان در آب و برق افزایش یابد به طوری که هم اکنون در صنعت سدسازی و آب و فاضلاب جزو کشورهای قدرتمند منطقه هستیم و پروژه های بسیاری را در زمینه های صنعت آب و برق و احداث سد و نیروگاه در کشورهای دیگر در دست اجرا داریم.

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: در زمان حاضر به تمام همسایگان خود صادرات برق داریم و در انتقال دانش فنی به آنها کمک می کنیم به طوری که بیش از ۴۰ پروژه بزرگ در کشورهای همسایه همچون عراق، ارمنستان، تاجیکستان و غیره در دست اجرا داریم.

دائمی با بیان اینکه در این بین همکاری شرکت های ایرانی و چینی بسیار موثر بوده است، ابراز امیدواری کرد: روابط اقتصادی ایران و چین در زمینه صنعت آب و برق و انرژی های تجدیدپذیر در آینده افزایش یابد.

وی با بیان اینکه توسعه انرژی های نو ازجمله انرژی خورشیدی، بادی و غیره یکی از اهداف مهم ما محسوب می شود و در پنج سال آینده مصمم هستیم براساس برنامه ریزی بلندمدت وزارت نیرو که به تایید دولت نیز رسیده است، حجم قابل توجهی از سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدیدپذیر صورت پذیرد، اظهار داشت: در صنعت آب و فاضلاب نیز با توجه به ضرورت بازسازی و نوسازی این بخش، طرح های بزرگی در دست اقدام داریم.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در اقلیم خشک جغرافیایی قرار گرفته و نواحی ای از کشور چین نیز از نظر خشکی به مناطق ایران شبیه هستند، ابراز امیدواری کرد: در زمینه انتقال آب توسط تونل های بزرگ انتقال آب و اجرای پروژه های مشابه، همکاری شرکت های چینی و ایرانی گسترش یابد.

وی با بیان اینکه کشورهای منطقه ازجمله جمهوری اسلامی ایران و همسایگان، در حال رشد هستند و شتاب این رشد بیش از اروپا است، تاکید کرد: این میزان رشد، همکاری های فنی بیشتری را در زمینه های آب و برق می طلبد که امیدواریم فعالیت های اقتصادی بین دو کشور چین و ایران گسترش و تداوم یابد.

دائمی بااشاره به فعالیت های شرکت پاورچاینا و توانمندی های این شرکت، پیش بینی کرد: همکاری های وزارت نیرو و شرکت پاورچاینا در پروژه های انرژی های نو و بخش آب و برق و سد و پروژه های E.P.C.F ادامه یابد.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در بخش های مختلفی مانند حوزه برق و ساخت نیروگاه های سیکل ترکیبی و جمع آوری و تصفیه فاضلاب و همچنین پروژه های برق آبی و انرژی های تجدیدپذیر زمینه های همکاری با شرکت ‘پاورچاینا’ وجود دارد، افزود: چنانچه این همکاری میسر شود، بحث بهره وری بالا و افزایش بازده ازجمله مواردی است که برای ما بسیار حایز اهمیت است و باید به آن توجه ویژه شود.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر، ۷۳ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در کشور موجود است که سالانه هفت درصد رشد مصرف داریم.

دائمی با بیان اینکه برای تامین برق موردنیاز لازم است همه ساله حدود پنج هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده شود، اظهار داشت: برای ایجاد این ظرفیت، به سرمایه گذاری نیاز است که این سرمایه گذاری بایستی در بخش تولید، انتقال و توزیع انجام پذیرد.

یان لی هوی رییس هیات مدیره شرکت پاورچاینا نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، گفت: شرکت پاورچاینا طبق آمار سال ۲۰۱۴ از بین ۵۰۰ شرکت برتر جهان رتبه ۳۱۳ را داراست و ۸۰ درصد کارهای زیرساختی چین توسط این شرکت انجام می شود.

وی با بیان اینکه این شرکت در زمان حاضر مشغول اجرای ۱۰۰ پروژه در کشورهای مختلف ازجمله ترکیه، اندونزی، مالزی و غیره است، تصریح کرد: این شرکت در سال گذشته ۲۵۰ میلیارد دلار گردش مالی داشت و از فرصت موجود در بازار ایران کمال استفاده را خواهد کرد زیرا کار کردن در ایران را برای خود افتخاری بزرگ می داند