دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۴ : ۰۱
خانه / برق / توصیه‌های مرکز پژوهش‌های مجلس برای رفع بحران برق
۱۳۹۴/۰۶/۱۵

توصیه‌های مرکز پژوهش‌های مجلس برای رفع بحران برق

توصیه‌های مرکز پژوهش‌های مجلس برای رفع بحران برق
برق

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مسئله بحران برق را در سال جاری و سال های آینده مورد بررسی قرار داد.

 

به گزارش خبرانرژی، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز اعلام کرد: خاموشی های گسترده برق در مقطعی در ایران و طی سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ در برخی کشورهای دنیا مانند پاکستان، عربستان، هنگ کنگ و بنگلادش نتایج زیانباری را به این کشورها تحمیل کرد، زیرا قطع برق تهدید کننده صنایع، خدمات و رفاه عمومی است. در نتیجه باید توازن در تولید و مصرف برق بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

 

بر اساس برآوردهای صورت گرفته تاکنون فاصله توان تولید در کشور تا نیاز مصرف در تابستان سال ۱۳۹۴ حداقل معادل ۴۰۰۰ مگاوات است که این کمبود با مدیریت در طرف عرضه و تقاضا قابل جبران است.

 

در طرف عرضه، باید همه واحدهای نیروگاهی حرارتی وعده داده شده در گزارش های وزارت نیرو مورد بهره برداری قرار گرفته و تعمیرات دوره ای واحدهای حرارتی، بازسازی نیروگاهی، ذخیره آب سدها، تبدیل نیروگاه های بخاری و گازی به سیکل ترکیبی و… در دستور کار قرار گیرد.

 

در طرف تقاضا ، اعمال مدیریت مربوط به محدودیت بار صنایع با دیماند بالا، مدیریت مصرف در بخش خدمات ، مدیریت بر مصارف عمومی، مدیریت بر مصارف کشاورزی ، ادامه توزیع لامپ کم مصرف ، اطلاع رسانی در رسانه ملی و در اختیار داشتن امکانات استفاده از ایستگاه رادیویی یا تلویزیونی برای اطلاع رسانی در مواقع اضطراری و به خصوص کاهش تلفات برق در شبکه‌های انتقال و توزیع و… نیز باید مورد توجه تصمیم گیران و مجریان باشد.