سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۳۸ : ۰۸
خانه / Social media / توقع نداریم آب تالاب هامون فقط از رودخانه هیرمند تأمین شود
۱۳۹۵/۱۱/۱۹
نماینده وزارت نیرو در دیپلماسی آب:

توقع نداریم آب تالاب هامون فقط از رودخانه هیرمند تأمین شود

توقع نداریم آب تالاب هامون فقط از رودخانه هیرمند تأمین شود

مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک و نماینده وزارت نیرو در دیپلماسی آب گفت: سیاست کلی که جمهوری اسلامی ایران دارد تقویت همکاریهای منطقه ای باهمسایگان برای توسعه روابط دوستانه برمبنای منافع مشترک است.

به گزارش خبرانرژی، جبار وطن فدا در کنفرانس راهکارها و رهیافتهای تالاب هامون، بیان کرد: با چالشهای جدی در زمینه با آب مواجه هستیم و از طرفی دستاوردهای زیادی نیز داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در شرق و غرب کشور با پدیده ریزگردها و طوفانهای شن مواجه هستیم که اثرات ثانویه این مشکلات در مباحث سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نمود پیدا می‌کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه نمی‌شود توقع داشت که همه نیاز تالاب هامون از دریاچه هیرمند تأمین شود، تصریح کرد: رودخانه های اصلی خاش رود و فراح رود را به عنوان دو رود تأثیرگذار و بسیار مهم را در این بین نمی‌شود نادیده گرفت و از طرفی وزن آب این دو رودخانه به اصطلاح وزن معناداری است.

وطن فدا اضافه کرد: پیام ما به دوستان مان در کشور افغانستان این است که توقع نداریم تمام آب تالاب هامون فقط از رودخانه هیرمند تأمین شود بلکه انتظار داریم بخشی از حقابه تالاب هامون از خاش رود و فراح رود تأمین شود.

وی در ادامه گفت: پیشینه تاریخی و ریشه های تاریخی ۶ هزار ساله، نهادهای اجتماعی غنی در دو طرف افغانستان و ایران و همچنین روابط نزدیک روسای قبایل در ایران و افغانستان بعنوان یک ظرفیت غنی موجب می شود تا به موازات مناسبات سیاسی دوکشور، همکاریها توسعه بیشتری پیدا کنند.

وطن فدا با اشاره به تاریخچه قراردادهای حقوقی در خصوص رودخانه هیرمند گفت: برطبق اسناد، اولین توافق ما با افغانستان، توافق و معاهده پاریس در سال ۱۸۵۷ و پس از آن حکمیت گلداسمیت را در سال ۱۸۷۲ داشتیم، چندسال بعد در سال ۱۹۰۵ قرارداد مک ماهون و توافق دیگری امضا شد، در سال ۱۹۵۱ کمیسیون دلتا تشکیل شد که قرار شد گزارشی تهیه شود و در سال ۱۹۷۳ نتیجه این گزارش، منجر به قرارداد ۱۳۵۱ شده است.