یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۳ : ۱۱
خانه / نفت / تولید آزادگان جنوبی سال آینده به روزانه ٨٠ هزار بشکه افزایش می‌یابد
۱۳۹۴/۰۶/۲۲
مجری طرح آزادگان جنوبی:

تولید آزادگان جنوبی سال آینده به روزانه ٨٠ هزار بشکه افزایش می‌یابد

تولید آزادگان جنوبی سال آینده به روزانه ٨٠ هزار بشکه افزایش می‌یابد

مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی با اشاره به افزایش تولید از این میدان در سال ٩۵ به ٨٠ هزار بشکه در روز گفت: در یک بازه زمانی ٣۶ ماهه تولید نفت از آزادگان جنوبی به ٣٢٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل ازبایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمود مرعشی با بیان این‌که بعد از رفتن شرکت   CNPCI چین توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی توسط پیمانکاران داخلی دنبال شد، افزود: بر این اساس برنامه‌ای که تدوین شد ٣۶ ماه بعد از ترک چینی‌ها، تولید از آزادگان جنوبی باید در فاز نخست به ٣٢٠ هزار بشکه در روز برسد که این برنامه تا پایان سال ٩۶ محقق خواهد شد.

 

وی افزود: براین اساس یک برنامه سه ساله برای تحقق این امر برنامه ریزی شد و همزمان به بازنگری در طراحی قسمت سطح الارضی اقدام شد که این کار کمتر از چهارماه طول کشید.

 

مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی با بیان این‌که بازنگری در طراحی‌های سطح‌الارضی سبب صرفه‌جویی ٢٠٠ میلیون دلاری در اجرای کار شد؛ تصریح کرد: طی یکسال گذشته تعداد زیادی از مناقصه‌های مختلف به انجام رسیده که تاکنون بیش از ٢٠ فقره آن ها واگذار شده که در حال اجرا در مراحل مختلف پیشرفت است که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در نیمه دوم سال ٩۴ تعداد بیشتری از این مناقصه‌ها واگذار و به مرحله اجرا خواهد رسید.

 

مرعشی با اشاره به تولید نفت از میدان آزادگان جنوبی، افزود: براساس برنامه ریزی انجام شده وهمچنین اولویت در برداشت نفت از میدان های مشترک، سال ٩۵ تولید نفت از این میدان مشترک به ٨٠ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

 

بر اساس این گزارش، هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام ( با احتساب تولید زودهنگام) در فاز اول و افزایش تولید روزانه ٢٨٠ هزار بشکه نفت خام ( جمعا به میزان ۶٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است.

 

نفت درجای آزادگان جنوبی معادل ٢۵,٣۴ میلیارد بشکه و نفت قابل برداشت آن حدود ٢ میلیارد بشکه با احتساب ضریب برداشت ٨.٢ درصد برآورد شده است. این میدان مشترک در مجاورت مرز عراق (‌٨٠ کیلومتری جنوب غرب اهواز) قرار دارد.