یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۱۱
خانه / نفت / تولید نفت آذربایحان افزایش و تولید گازش کاهش یافت
۱۳۹۴/۰۲/۲۴
در ٤ ماه نخست امسال

تولید نفت آذربایحان افزایش و تولید گازش کاهش یافت

تولید نفت آذربایحان افزایش و تولید گازش کاهش یافت

تولید نفت آذربایجان در ۴ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش، اما تولید گازش در این دوره کاهش یافت.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از رویترز از باکو، یک منبع در کمیته آمار ملی آذربایجان روز چهارشنبه (٢٣ اردیبهشت ماه) اعلام کرد که تولید نفت و میعانات گازی آذربایجان از ١٣,۶ میلیون تن در ۴ ماه نخست پارسال به ١۴.٢ میلیون تن در مدت مشابه امسال افزایش یافته است.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، گفت: این افزایش تولید به دلیل رشد تولید در میدان نفتی آذری-شیراگ-گونشلی (ای سی جی) تحت مدیریت شرکت بی پی انگلیس بوده است.

وی گفت: تولید گاز آذربایجان نیز از ١٠,٢ میلیارد مترمکعب در ماههای ژانویه تا آوریل سال ٢٠١۴ میلادی به ٩.٧ میلیارد مترمکعب در مدت مشابه امسال کاهش یافته که دلیل آن نیز افت تولید شرکت دولتی نفت آذربایجان (سوکار) بوده است.

تولید نفت خام و میعانات گازی آذربایجان از ۴٣,١ میلیون تن در سال ٢٠١٣ میلادی به ۴١.٩ میلیون تن در سال ٢٠١۴ کاهش یافته بود؛ آذربایجان در سال ٢٠١۴ میلادی ٢٩.٢ میلیارد مترمکعب گاز تولید کرده بود.

افت تولید از میدانهای نفتی ای سی جی سبب نگرانی مقامهای آذری شده است و و شرکتهای بی پی و سوکار آذربایجان در سالهای گذشته سعی داشتند با اعلام این که تولید نفت از این میدانها تثبیت شده است، از نگرانیها بکاهند.

آذربایجان قصد دارد در سال ٢٠١۵ میلادی ۴٠,٣ میلیون تن نفت و ٢٩ میلیارد مترمکعب گاز تولید کند.