سه شنبه,۲۸ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۰ : ۰۲
خانه / نفت / تولید نفت ایران به بالاترین سطح ۳ سال اخیر رسید
۱۳۹۴/۰۶/۱۰
بلومبرگ:

تولید نفت ایران به بالاترین سطح ۳ سال اخیر رسید

تولید نفت ایران به بالاترین سطح ۳ سال اخیر رسید

در پی توافق هسته‌ای ماه گذشته در وین تولید نفت ایران در ماه جاری افزایش یافت و به بالاترین سطح سه سال اخیر رسید.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از بلومبرگ، بررسی‌های بلومبرگ روی شرکتهای نفتی، تولیدکنندگان و تحلیلگران نشان می‌دهد، عرضه نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک) در ماه جاری روزانه با ۱۰۸ هزار بشکه افزایش به روزانه ۳۲ میلیون و ۳۱۶ بشکه رسید.

 

تولید نفت خام ایران در ماه جاری روزانه ۵۰ هزار بشکه افزایش یافته و به روزانه دو میلیون ۹۰۰ هزار بشکه رسید که بالاترین سطح تولید از ژوئیه ۲۰۱۲ تاکنون است.

 

ماه گذشته نیز مجموع صادرات اوپک روزانه با ۱۰۱ هزار بشکه افزایش به روزانه ۳۲ میلیون و ۲۰۸ هزار بشکه رسیده بود.

 

پس از آنکه اوپک در گزارش ماهانه خود از برنامه این سازمان برای گفتگو با دیگر تولید کنندگان نفت برای رسیدن به “قیمتهای عادلانه” خبر داد و افزود: نفت برنت باید در یک “میدان بازی هموار” داد و ستد شود، نفت برنت در معاملات امروز به یک تجارت پرسود تبدیل شد.

 

نفت برنت برای تحویل در ماه اکتبر با ۴ دلار و ۱۰ سنت افزایش به ۵۴ دلار و ۱۵ سنت در هر بشکه رسید که بالاترین قیمت از ۲۴ ژوئیه تاکنون است.

 

این سازمان در نشست خود در پنجم ژوئن تصمیم گرفت که سقف تولید جمعی روزانه ۳۰ میلیون بشکه‌ای خود را که طی ۱۵ ماه گذشته رعایت نشده بود، حفظ کند.

 

جان کیلداف تحلیل‌گر نفتی در نیویورک می‌گوید: رقابت بر سر سهم بازار نفت همچنان وجود دارد. افزایش تولید نفت ایران صرفا تازه‌ترین شلیک در این مبارزه است.

 

امارات متحده عربی نیز در ماه جاری تولید نفت خود را روزانه ۱۵۰ هزار بشکه افزایش داد و به دو میلیون و ۹۵۰ هزار بشکه در روز رساند. افزایش تولید نفت امارات برای تامین افزایش تقاضا در ژاپن و افزایش تقاضای شرکت ملی نفت ابوظبی صورت گرفته است.

 

همچنین در این ماه تولید نفت عراق روزانه ۵ هزار بشکه افزایش داشت و روزانه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

دومین تولید کننده بزرگ اوپک هم اکنون نزدیک به بالاترین سطح تولید ماهانه خود که در سال ۱۹۸۹ ثبت شد، نفت تولید می‌کند. صادرات نفت عراق از جنوب این کشور به خلیج فارس افزایش یافته در حالیکه تعطیلی خط لوله‌ها صادرات نفت از شمال عراق به بندر جیحان ترکیه را کاهش داده است.

 

عربستان بزرگترین تولید کننده اوپک در این ماه تولید خود را روزانه ۷۰ هزار بشکه کاهش داد و به ۱۰٫۵ میلیون بشکه در روز رساند که اولین کاهش از دسامبر گذشته تاکنون است. این در حالیست که مصرف سوخت در شبه جزیره عربستان در تابستان به اوج خود می‌رسد چرا که افزایش دما باعث افزایش مصرف سیستم‌های خنک کننده می ‌شود.