سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۱۷ : ۰۳
خانه / Social media / تولید نفت درمیادین مشترک کویت و عربستان بار دیگر به تعویق افتاد
۱۳۹۵/۱۱/۲۰

تولید نفت درمیادین مشترک کویت و عربستان بار دیگر به تعویق افتاد

تولید نفت درمیادین مشترک کویت و عربستان بار دیگر به تعویق افتاد

منابع مسئول در وزارت نفت کویت اعلام کردند: روند انجام هماهنگی های لازم برای از سر گیری استخراج نفت درمیادین مشترک ‘الوفره’ و ‘الخفجی’ کویت و عربستان سعودی به صورت کامل انجام نشده و این مساله بار دیگر به تعویق افتاده است.
به گزارش خبرانرژی، به تعویق افتادن مجدد تولید و استخراج نفت درحالی است که کویت به دلیل توقف عملیات دراین دو میدان طی یکسال اخیر متحمل میلیاردها دلار ضرر شده است.
این درحالی است که پیش از این وزیر نفت کویت از دستیابی به توافقی با ریاض برای از سرگیری تولید نفت در این دو میدان درنیمه اول سال ۲۰۱۷ خبر داده و قرار بود هماهنگی های نهایی میان دو کشور در این زمینه انجام شود.
تولید نفت درمیدان الخفجی که روزانه ۲۸۰ الی ۳۰۰ هزاربشکه نفت از آن استخراج می شد در اکتبر۲۰۱۴ ازسوی طرف سعودی متوقف شد اما پس از توقف ۲ ساله توافق شد تا فعالیت آن از سر گرفته شود.
میدان نفتی الوفره نیز از ماه می (اردیبهشت) ۲۰۱۵ میلادی به دلایل موانع عملیاتی بسته شد.
دیوان محاسبات کویت با انتشار گزارشی اعلام کرده است که توقف فعالیت درمیدان مشترک الخفجی تاکنون ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و میدان نفتی ‘الوفره’ سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای کویت خسارت مالی به دنبال داشته است.
توقف تولید نفت درمیدان نفتی الخفجی موجب ناخشنودی مقامات کویتی از سیاست نفتی سعودی شده است.
میدان نفتی الخفجی یک میدان مشترک نفتی مرزی بین عربستان و کویت است که در اکتبر ۲۰۱۴ (مهر/ آبان) تولید نفت آن ازسوی مقامات سعودی به بهانه مسایل زیست محیطی متوقف شده بود.
وزیرنفت کویت پیش از این بدون اشاره به علل وعوامل توقف استخراج نفت از این میدان نفتی ازسوی کشورش، ابراز امیدواری کرد که این مساله از راه گفت وگو، تفاهم و درهای باز میان دو کشورحل وفصل شود.

منبع: ایرنا