شنبه,۲۷ آبان, ۱۳۹۶ | ۰۸ : ۱۱
خانه / نفت / تولید نفت در میدان بهرگانسر بوشهر دو هزار و ۱۰۰ بشکه افزایش یافت
۱۳۹۴/۰۳/۰۱

تولید نفت در میدان بهرگانسر بوشهر دو هزار و ۱۰۰ بشکه افزایش یافت

تولید نفت در میدان بهرگانسر بوشهر دو هزار و ۱۰۰ بشکه افزایش یافت

رییس سکوی بهرگانسر گفت: با انجام عملیات حفاری و راه اندازی چاه های ١٧ و ١٨ این میدان نفتی در مجموع دو هزار و ١٠٠ بشکه نفت خام با درجه ٣۴,۵ API به تولید این سکو افزوده شده است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،شاهرخ باحقیقت روز جمعه افزود: به همت کارکنان سکوی بهرگانسر پس از انجام عملیات حفاری، کار طراحی ، ساخت و نصب خطوط لوله جریانی چاه های ١٧ و ١٨ این میدان که در لایه های آسماری تکمیل شده ¬اند، پیش از زمان پیش بینی شده به پایان رسید.

وی اضافه کرد: این عملیات با پشتیبانی واحدهای مربوط در منطقه با صرف ٣٨٠ نفر ساعت ( سه روز کار مداوم ) روز چهارشنبه ٢٣ اردیبهشت ماه به اتمام رسید.

با حقیقت ادامه داد: در اجرای عملیات یادشده در مجموع با ٣٠ سرجوش لوله های ۴ و ۶ اینچ به اهتمام نیروهای عملیاتی سکوی بهرگانسر ، واحدهای بهره برداری منطقه، پشتیبانی و ستادی انجام شده است.

میدان نفتی بهرگانسر، در شمال استان بوشهر در حد فاصل بندر گناوه به بندر دیلم (۴۰ کیلومتری شمال غربی گناوه و ۲۸ کیلومتری بندر دیلم)، در منطقه بهرگان قرار دارد.

نفت تولیدی میدان نفتی بهرگانسر پس از یک مرحله گاز زدایی، آب زدایی و نمک زدایی از طریق خط لوله ۱۶ اینچی، به طول ۵۶ کیلومتر به منطقه خشکی بهرگانسر هدایت و از این منطقه آماده ارسال می شود.

بهرگانسر قدیمی ترین منطقه نفتی دریایی ایران به شمار می آید که نخستین چاه اکتشافی این میدان در سال ۱۳۳۸ حفر شد و میدان نفتی بهرگانسر در سال ۱۳۴۰ به عنوان نخستین میدان نفتی دریایی خلیج فارس با مشارکت شرکت آجیپ ایتالیا کشف و بهره برداری از آن از سال ۱۳۴۱ آغاز شد.

تاسیسات قدیمی میدان نفتی بهرگانسر برای تولید حدود ۳۰ هزار بشکه در روز طراحی شده بود و با نصب تاسیسات جدید این میدان، تولید آن به بیش از ۶۰ هزار بشکه افزایش یافت.

در میدان نفتی بهرگانسر مخزنی با احتمال وجود گاز وجود دارد که اداره اکتشاف و مهندسی مخازن فلات قاره، بررسی آن را به عهده دارد.

در میدان نفتی بهرگانسر، سه سکو با قابلیت حفر چهار حلقه چاه در اطراف آن وجود دارد و در مجموع می توان ۱۰ حلقه چاه در آن حفر کرد. مجموع وزن پایه ها و سکوهای میدان نفتی بهرگانسر هفت هزار تن، وزن سکوی تولید (PPاین میدان دو هزار و ۵۰۰ تن و وزن سکوی اسکان (LQ) یک هزار و ۵۰۰ تن و بقیه وزن این سکو به پایه ها، شمع ها، متعلقات و پایه های سکوهای سرچاهی اختصاص دارد.

فاصله مجموع بخش دریایی تا منطقه بهرگانسر حدود ۵۵ کیلومتر است.

عملیات انتقال نفت خام از سکوها به خشکی از طریق خط لوله ۱۶ اینچی صورت می گیرد.