سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۱۸ : ۰۳
خانه / نفت / تولید نفت روسیه به بالاترین سطح ۳۰ سال گذشته رسید
۱۳۹۵/۰۱/۱۵
در آستانه نشست توقف سطح تولید

تولید نفت روسیه به بالاترین سطح ۳۰ سال گذشته رسید

تولید نفت روسیه به بالاترین سطح ۳۰ سال گذشته رسید

تولید نفت خام روسیه در ماه مارس گذشته با ۰٫۳ درصد افزایش به روزانه ۱۰ میلیون و ۹۱۰ هزار بشکه در روز (بالاترین سطح تولید طی ۳۰ سال گذشته) رسید و ابهاماتی را در خصوص تعهد مسکو به توقف سطح تولید نفت در آستانه نشست تولید‌کنندگان نفت در دوحه که قرار است ۱۷ آوریل برگزار شود ایجاد کرد.

 

به گزارش خبر انرژی، به نقل از رویترز اطلاعات وزارت انرژی روسیه حاکی از این است که تولید نفت خام این کشور در ماه مارس به ۴۶ میلیون و ۱۴۹ هزار تن رسیده در حالی که این رقم در ماه فوریه ۴۳ میلیون و ۶۴ هزار تن روزانه (۱۰ میلیون و ۸۸۰ هزار بشکه) بود.

 

تولید‌کنندگان بزرگ نفت خام شامل روسیه قرار است ۱۷ آوریل در دوحه قطر برای مذاکره در خصوص نحوه تثبیت سطح تولید نفت در سطوح ماه ژانویه به منظور حمایت از قیمت‌ها گردهم بیایند، اما افزایش عرضه نفت روسیه به سطوحی که از سال ۱۹۸۷ تاکنون مشاهده نشده است بیانگر این است که ممکن است پایبندی به تعهدات توقف سطح تولید نفت برای مسکو دشوار باشد.

 

الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه می‌گوید: تولید نفت این کشور در ماه مارس مانعی سرراه توافق احتمالی در خصوص توقف سطح تولید نخواهد بود.

 

برخی از ناظران صنعت نفت می‌گویند: برای روسیه دشوار است که به توقف سطح تولید پایبند باشد، چرا که صنعت داخلی این کشور تحت سلطه چندین شرکت نفتی بزرگ از جمله روس‌نفت، گازپروم و لوک‌ اویل است که هر کدام برنامه خاص خودشان را دارد.

 

تازه‌ترین آمارهای تولید نشان می‌دهد که این شرکت‌ها که توسط وزارت نفت روسیه به عنوان «تولید‌کنندگان کوچک» دسته‌بندی می‌شوند پشت سر مجموع تولید بالاتر قرار دارند و تولید آنها با ۱٫۵ درصد افزایش به چهار میلیون و ۹۲۰ هزار تن (یک میلیون و ۱۶۰ هزار بشکه در روز) در ماه مارس رسیده است.

 

یک افزایش ۱۱٫۹ درصدی در تولید نفت سرمایه‌گذاری‌های مشترک با شرکت‌های نفتی خارجی همچنین به این افزایش در مجموع آمار تولید نفت روسیه منجر شده است.

 

عرضه نفت تحت این قرار‌دادهای مشارکت در تولید که در دهه ۱۹۸۰ برای تشویق سرمایه‌گذاری توسط شرکت‌های خارجی طراحی شدند ماه گذشته به یک میلیون و ۵۱۰ هزار تن (۳۵۷ هزار بشکه در روز رسید. همچنین تولید نفت شرکت‌های نفتی بزرگ روسیه در ماه گذشته کاهش یافت و در میان آنها تولید نفت روس‌نفت به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت جهان ۰٫۷ درصد کاهش داشت.

 

عرضه نفت لوک اویل و شرکت سورگوت نفت گاز نیز ۰٫۱ درصد کاهش نشان داد.

 

روس‌نفت اعلام کرده که قصد دارد تولید خود را در سال جاری پس از کاهش یک درصدی در سال ۲۰۱۵ به طور ثابت نگه دارد.

 

این آمار همچنین حاکی از این است که صادرات نفت روسیه از راه خط لوله در ماه گذشته از روزانه چهار میلیون و ۳۱۰ هزار بشکه در ماه فوریه به چهار میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

 

همچنین تولید گاز طبیعی این کشور ماه گذشته ۵۳ میلیارد و ۹۸۰ میلیون مترمکعب (یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون مترمکعب در روز) بود در شرایطی که این رقم در ماه فوریه ۵۲ میلیارد و ۹۲۰ میلیون مترمکعب بوده است.