یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۳ : ۰۴
خانه / نفت / تولید نفت غرب کارون ۲٫۵ برابر می شود/ ظرفیت تولید نفت به ۳٫۹۶ میلیون بشکه می رسد
۱۳۹۴/۰۲/۱۷
مدیرعامل شرکت ملی نفت خبر داد

تولید نفت غرب کارون ۲٫۵ برابر می شود/ ظرفیت تولید نفت به ۳٫۹۶ میلیون بشکه می رسد

تولید نفت غرب کارون ۲٫۵ برابر می شود/ ظرفیت تولید نفت به ۳٫۹۶ میلیون بشکه می رسد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از دوبرابر شدن تولید نفت از میادین غرب کارون در سال جاری خبر داد.

به گزارش اژانس خبری انرژی، رکن الدین جوادی در نشستی خبری در دومین روز از نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تصریح کرد: با برنامه هایی که در دست دارم، تا پایان امسال ظرفیت تولید نفت از میادین غرب کارون از ۱۰۰ هزار بشکه فعلی به ۲۵۰ هزار بشکه می رسد.

جوادی همچنین تاکید کرد: فاز اول تولید نفت از میدان آزادگان شمالی و همچنین تولید نفت از میدان یاران در سال جاری وارد مدار خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین از افزایش ٧٠٠ هزار بشکه ای ظرفیت تولید نفت کشور با سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری تا پایان سال ٩۶ خبرداد.

جوادی با تاکید بر اینکه تا پایان سال ٩۶ بیش از ٧٠٠ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت ایران افزوده خواهد شد، گفت: این میزان تولید با سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری در میدانهای حوزه نفتی غرب کارون به صورت بیع متقابل و استفاده از منابع مالی بند ق انجام می شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر این که ذخیره سازیهای نفت خام روی آب ایران در حد عملیاتی بوده و زیاد نیست، گفت: هم اکنون صادرات نفت ایران بر اساس آمارهای اوپک است.

وی در مورد آخرین وضع تهیه و ارسال مدل قراردادهای نفتی جدید ایران برای دولت گفت: این کار هنوز به صورت رسمی انجام نشده است اما برای داشتن دیدگاه فنی و حقوقی سازمانهای ذیربط، این قرارداد به این سازمانها ارسال شده است.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی برای افزایش تولید گاز به میزان یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون بشکه تا پایان برنامه ششم صورت گرفته است، خاطرنشان کرد:در زمینه تولید نفت خام ظرفیت بالقوه تولید در پایان سال ۱۳۹۳ معادل ۳٫۸ میلیون بشکه بود و سعی داریم که این ظرفیت را تا پایان سال ۱۳۹۴ به ۳ میلیون ۹۶۰ هزار بشکه برسانیم که این افزایش ظرفیت از محل افزایش تولید و هم جبران افت طبیعی میدان تامین خواهد شد.

جوادی در ادامه با اشاره به اینکه در خشکی ۸۰ دکل و در دریا ۴۰ دکل را برای حفاری به کار می گیریم،گفت: همچنین برنامه ریزی برای تعمیر ۲۵۶ حلقه چاه صورت گرفته است.

وی به بهره برداری از میدان نفتی آزادگان شمالی، باقیمانده فاز اول یادآوران و بخشی از یاران جنوبی در سال جاری اشاره و تصریح کرد:همچنین در پارس جنوبی که مرکز ثقل بوده و در اولویت توجهات قراردارد، در سال گذشته برنامه ریزی صورت گرفته برای افزایش تولید گاز محقق شد و در سال جاری نیز افزایش تولید به میزان ۱۰۰ میلیون متر مکعب با تکمیل فازهای ۱۵،۱۶ ،۱۷،۱۸ و بهره برداری از بخش هایی از فازهای ۱۹ و ۲۱ محقق می شود.