سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۲۰ : ۰۳
خانه / پتروشيمي / تولید ۴۶ میلیون تن محصول در مجتمع‌های پتروشیمی ایران
۱۳۹۵/۰۲/۰۴
عملکرد سال ٩٤ صنعت پتروشیمی منتشر شد

تولید ۴۶ میلیون تن محصول در مجتمع‌های پتروشیمی ایران

تولید ۴۶ میلیون تن محصول در مجتمع‌های پتروشیمی ایران

شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد: تولید واحدهای پتروشیمی کشور سال گذشته به ۴۶,٣٣ میلیون تن رسید.

 

به گزارش خبر انرژی، مدیریت برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پروشیمی عملکرد سال ٩۴ این صنعت را اعلام کرد که براساس این گزارش، مجموع کل تولیدات صنعت پتروشیمی کشور در اسفندماه سال گذشته بالغ بر ٣ میلیون و ٨٠٩ هزار و ۵٠٠ تن بوده که براین اساس مجموع تولیدات محصولات پتروشیمی ایران در سال ٩۴ به ۴۶,٣٣ میلیون تن رسیده است.

 

در این گزارش آمده است: فروش داخلی محصولات پتروشیمی در اسفندماه پارسال، یک میلیون و ٣٠٨ هزار تن به ارزش ١٨ هزار میلیارد و ۶۵٩ میلیون ریال بوده که از این میزان ۶٣٣ هزار تن به ارزش ١١ هزار میلیارد و ١٠٣ میلیون ریال خالص فروش داخلی و ۶٧۵ هزار تن به ارزش ٧ هزار میلیارد و ۵۵۶ میلیون ریال فروش بین مجتمعی است؛ مجموع فروش داخلی این محصولات پارسال به ١٣ میلیون و ۴٢٢ هزار تن به ازش ٢٣١ هزار میلیارد و ١٧٨ میلیون ریال رسید.

 

همچنین یک میلیون و ۴٠٠ هزار تن محصولات پتروشیمی به ارزش ۶٧٢ میلیون دلار نیز در اسفندماه پارسال صادر شده که براین اساس میزان کل صادرات محصولات پتروشیمی در سال گذشته ١٨ میلیون و ۶۵٧ هزار تن به ارزش ٩ میلیارد و ۴٠۴ میلیون دلار بوده است.

 

برپایه این گزارش، در مجموع در اسفندماه پارسال ٢ میلیون و ٧٠٨ هزار تن محصولات پتروشیمی به ارزش یک میلیارد و ٣٢٧ میلیون دلار به فروش رفته که از این میزان ٢ میلیون و ٣٣ تن محصول به ارزش یک میلیارد و ۶٢ میلیون دلار خالص کل فروش در این ماه بوده است.

 

این گزارش حاکی است: مجتمعهای قائدبصیر، کربن ایران، رجال، شیرا، تبریز، نوری، پلی نار، لاله، پلی پروپیلن، کرمانشاه، بیستون، مارون، بوعلی سینا، شازند و اهتمام جم به ترتیب بالاترین عملکرد تولید را در اسفندماه پارسال به خود اختصاص دادند.

 

براساس این گزارش، مجموع تولید ١٩ مجتمع منطقه ماهشهر بیش از ١٨ میلیون تن، ١٢ مجتمع منطقه عسلویه بیش از ٢٠ میلیون تن و تولید مجتمعهای دیگر مناطق نیز بیش از ٨ میلیون تن در پارسال بوده است.

 

مرضیه شاهدایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز پیش از این، افزایش چهار درصدی راندمان تولید، افزایش ١٨ درصدی میزان صادرات فرآورده های پتروشیمی و افزایش ظرفیت موجود از طریق راه اندازی طرحهای جدید در سال ٩۴ را نسبت به سال ٩٣ از مهمترین دستاوردهای این شرکت اعلام کرده بود.