دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۹ : ۰۵
خانه / نفت / تولید ۸۷۴ مته حفاری توسط جهاد دانشگاهی تا سه سال آینده
۱۳۹۶/۰۳/۰۹

تولید ۸۷۴ مته حفاری توسط جهاد دانشگاهی تا سه سال آینده

تولید ۸۷۴ مته حفاری توسط جهاد دانشگاهی تا سه سال آینده

مدیر پشتیبانی ساخت و تأمین کالای شرکت ملی نفت ایران قرارداد این شرکت با جهاد دانشگاهی خوزستان را ساخت ۸۷۴ مته دندانه‌ای در پنج سایز به مبلغ ۴۴ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: با نقشه‌راهی که جهاد دانشگاهی تعریف کرده است، ظرف سه سال تعداد مته‌ها به ۸۷۴ عدد خواهد رسید.

به گزارش خبرانرژی به نقل از ایسنا، رامین قلمبر دزفولی در آیین “رونمایی از مته حفاری دندانه‌ای ساخت جهاد دانشگاهی خوزستان با فناوری بومی” که امروز، هشتم خردادماه در مؤسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی استان برگزار شد، اظهار کرد: وزیر نفت که در سال ۹۳ این پروژه را مشخص کرد، این کار را در راستای تجاری‌سازی پروژه‌های پژوهشی انجام داد و ابلاغیه‌ای صادر کرد که اصل مطلب آن، این بود که ما صرف مهندسی معکوس یا صرف ساخت را نمی‌خواهیم بلکه کالایی می‌خواهیم که دانش فنی آن، توسط برند معتبر خارجی در ایران بومی‌سازی یا توسط شرکت‌های توانمند داخلی تولید شود.

وی افزود: پروژه‌ای که امروز از آن صحبت می‌شود، یکی از پروژه‌هایی است که دانش فنی آن توسط جهاد دانشگاهی خوزستان طراحی و بومی‌سازی شده است. خرسندم از اینکه از بین هفت پروژه‌ای که تاکنون به مرحله قرارداد رسیده‌اند، سه مورد آن در خوزستان بوده‌است که پروژه‌های مته‌ حفاری دندانه‌ای با جهاد دانشگاهی و پمپ‌های سرچاهی SRP با دانشگاه شهید چمران اهواز هستند.

مدیر پشتیبانی، ساخت و تأمین کالای شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: در خوزستان تولیدکننده بسیار زیاد است، اما این تولیدکنندگان در تولید سطح پایین مانده‌اند و وارد فاز مهندسی نشده‌اند که بتوانند برند درست کنند. از شرکت‌هایی که توانسته‌اند تیم مهندسی قوی داشته باشند، شرکت بهسازان جنوب است که باید سرلوحه تمام سازندگان در خوزستان قرار گیرد.

قلمبر دزفولی عنوان کرد: برای اجرای پروژه‌های ده‌گانه باید اول تجمیع تقاضا انجام شود تا برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، انگیزه ایجاد شود. این تجمیع تقاضا در اختیار وزارت نبود، بلکه در دست شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت بود و اگر شرکت ملی مناطق نفت‌خیز در سال ۹۳ این کار را انجام نمی‌داد، اکنون هیچ‌کدام از این پروژه‌ها به سرانجام نمی‌رسید؛ چراکه حجم کار در مناطق نفت‌خیز زیاد بود و این شرکت همواره در ساخت و داخلی کردن اقلام پیشرو بوده است.

وی گفت: اکنون با دستور صریح مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ظرف ۲ ماه دستور تجمیع تقاضا داده شد و یک قرارداد پژوهشی با جهاد دانشگاهی در ۲ اندازه ۱۷ و یک دوم، و هشت و یک دوم به سرانجام رسید که باید تجاری‌سازی و تبدیل به یک برند شود. من از جهاد دانشگاهی خواهشمندم که در خصوص اخذ گواهینامه‌های بین‌المللی اقدام کند.

مدیر پشتیبانی، ساخت و تأمین کالای شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تحریم‌ها گفت: اکنون شرکت‌هایی هستند که اعتبار جهانی دارند و می‌توانند گواهی مطابقت پروسه تولید را ارائه دهند. در پروژه‌های ده‌گانه، نباید خرید محض کنیم بلکه باید توانمندی شرکت‌ها را ارزیابی و دورنمای آن را ترسیم کنیم.

قلمبر دزفولی عنوان کرد: قرارداد ما ساخت ۸۷۴ مته دندانه‌ای در پنج سایز به مبلغ ۴۴ میلیارد تومان است که با قرارداد پژوهشی که به‌طور مستقیم با مناطق نفت‌خیز بسته شد، امتیازی برای جهاد دانشگاهی فراهم شده است تا آن را تجاری‌سازی کند و با گرفتن گواهینامه‌های بین‌المللی به بحث صادرات هم وارد شود.

وی ادامه داد: این قرارداد در سه سبد تعریف شده که سبد اول، مته ۱۷ و یک دوم اینچ است که امروز رونمایی شد و ظرف هفته آینده تولید انبوه آن آغاز می‌شود. سبد دوم مته‌های هشت و یک دوم و هشت و سه هشتم اینچ است که اکنون کار تدوین دانش فنی طراحی آن آغاز شده و تا اواخر تیرماه طراحی نهایی آن انجام خواهد شد و امیدواریم در آبان‌ماه بتوانیم آن را به تست نهایی برسانیم. سبد سوم نیز مته‌های ۱۲ و یک چهارم و ۶ و یک هشتم هستند که تولید دانش فنی طراحی آن از آبان‌ماه آغاز خواهد شد. با نقشه‌راهی که جهاد دانشگاهی تعریف کرده است، ظرف سه سال تعداد مته‌ها به ۸۷۴ عدد خواهد رسید.

مدیر پشتیبانی ساخت و تأمین کالای شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه تمام تقاضای مته از سوی شرکت مناطق نفت‌خیز است، گفت: ما تقاضای حدود ۱۵۰۰ مته را تجمیع کردیم که تمام آن‌ها از سوی شرکت مناطق نفتخیز درخواست شده است؛ پروژه‌های ده‌گانه، نیز برخی چند بخشی هستند، مانند پروژه لوله‌ها که شامل سه بخش است و بخش اول آن قرارداد CRA به ارزش ۵۵۶ میلیون یورو هفته گذشته منعقد شد و می‌توان گفت بزرگترین قرارداد خرید تجهیزات در دنیا است.

قلمبر دزفولی افزود: ما توانستیم بهترین شرکت‌های تولیدکننده لوله‌های CRA در دنیا را با سازنده‌های داخلی مرتبط کنیم و اکنون از ۶۰۰ کیلومتر توافق این قرارداد، قرار است که ۱۰۰ کیلومتر آخر به‌طور کامل از ساخت داخلی استفاده شود. این از برکات برجام است که اکنون با شرکت‌های معتبر اروپایی تعامل یافته‌ایم. در راستای انعقاد برجام توانستیم ضمانت‌نامه بانکی از بانک‌های اسپانیا دریافت کنیم و اکنون یک شرکت بالغ بر ۶۰ میلیون یورو در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند که این جز در سایه برجام امکان‌پذیر نبود.

وی با بیان اینکه ارزیابی‌ها در پروژه‌های ده‌گانه توسط کارگروه‌های خاصی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی خوزستان حداقل توسط یک تیم ۱۲ نفره ارزیابی شده است. خواهشمندم جهاد دانشگاهی با برنامه‌ریزی دقیق این پروژه را پیش ببرد و آن را به سرانجام خوبی رسانده و به‌موقع به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز تحویل دهد.

 

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>