جمعه,۲۹ دی, ۱۳۹۶ | ۰۶ : ۱۱
خانه / آب / تکمیل دو ساله طرح جامع آبرسانی شهر تهران در صورت تامین بودجه
۱۳۹۵/۱۱/۲۵

تکمیل دو ساله طرح جامع آبرسانی شهر تهران در صورت تامین بودجه

تکمیل دو ساله طرح جامع آبرسانی شهر تهران در صورت تامین بودجه

مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران گفت: تکمیل طرح جامع آبرسانی شهر تهران نیازمند ۵٠٠ میلیون دلار اعتبار است که در صورت تامین این رقم، در مدت دو سال این طرح اجرایی می شود.

به گزارش خبرانرژی، محمد پرورش در جریان بازدید اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برخی طرح ها و پروژه های آبفای استان تهران افزود: طرح جامع آبرسانی شهر تهران (قمر بنی‌هاشم) با هدف تعادل‌بخشی کمی وکیفی آب تهران و امکان جایگزینی اضطراری منابع آب در سال ۱۳۹۲ آغاز شد.

وی ادامه داد: تامین آب مناطق ۲۲ گانه شهرداری کلانشهر تهران با جمعیتی بیش از ۱۱ میلیون نفر و نیاز آبی حدود یک میلیارد و ۲۵۷ میلیون مترمکعب در سال، تامین بخشی از نیاز آبی شهر پرند به میزان حدود ۳۰ میلیون متر مکعب در سال، تامین بخشی از نیاز آبی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) به میزان ۳۲ میلیون مترمکعب در سال، تامین کسری آب شهرهای پردیس، رودهن و بومهن به میزان ۲۰ میلیون متر مکعب در سال، در این طرح برنامه ریزی شده است. مطالعات بازنگری این طرح برای افق طرح سال ۱۴۱۰ موید آن است که نیازهای آبی این شهر و نقاط مصرف حوالی آن در آینده به حدود یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون مترمکعب افزایش خواهد یافت.

پرورش در تشریح برآورد هزینه ای این طرح گفت: پیمانکار عملیات اجرایی طرح قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) و تامین تجهیزات عمده مانند لوله‌های فولادی و چدنی طرح بر عهده کارفرما و تامین سایر تجهیزات بر عهده پیمانکار این طرح است.

وی ادامه داد: برآورد هزینه اجرای کل طرح برای مقطع سال ۱۳۹۵ حدود ۱۱ هزار میلیارد ریال است. مدت زمان سه سال برای اجرای طرح پیش‌بینی شده بود که به دلیل مشکلاتی از جمله تحریم، محدودیت‌های ترافیکی، محدودیت‌های مالی و اعتباری ناشی از تخصیص نسبتا کم اعتبارات عمرانی و تامین عمده منابع مالی از اعتبارات جاری شرکت آبفای استان تهران، پیشرفت فیزیکی عملیات اجرایی طرح تا خردادماه امسال حدود ۲۲ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه اجرای خطوط لوله آبرسانی در سطح شهر تهران به طول حدود ۱۲۰ کیلومتر در قطرهای ۴۰۰ تا ۲۳۰۰ میلی‌متر انجام شده، تاکید کرد: این خطوط لوله به شکل یک حلقه دور شهر تهران کشیده شده است. شش دستگاه مخزن متعادل کننده فشار در حجم‌های کل حدود ۱۱۵ هزار مترمکعب، چهار ایستگاه پمپاژ با دبی در مجموع ۱.۵ متر مکعب در ثانیه و ۶۰ حلقه چاه در سطح شهر تهران و خطوط لوله جمع‌آوری آنها تا مخازن هدف در این طرح اجرایی شده است.

منبع: ایسنا