دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۹ : ۰۱
خانه / آب / تکمیل طرح های آبرسانی روستایی ۵۵ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد
۱۳۹۵/۱۲/۱۶

تکمیل طرح های آبرسانی روستایی ۵۵ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

تکمیل طرح های آبرسانی روستایی ۵۵ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

مدیر دفتر برنامه ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: تکمیل مجتمع های آبرسانی روستایی برای بهره مندی بیش از ۱۶ هزار روستا از نعمت آب شرب پایدار به ۵۵ هزار میلیارد ریال اعتبار نیازمند است.
[تکمیل طرح های آبرسانی روستایی ۵۵ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد]

به گزارش خبرانرژی «امیرحسین رقیمی» امروز یادآوری کرد: منابع آبی مورد استفاده برای آبرسانی روستاها محلی بود و با حفر چاه یا از محل چشمه ها تامین می شد اما با بروز خشکسالی ها و افزایش فشار به این منابع آبی، بتدریج کمیت و کیفیت آب های محلی کاهش یافت.
به گفته وی، برای نمونه در دشت جهرم با توسعه باغ های وسیع نخل و مرکبات عمق چاه ها در این منطقه به بیش از ۵۲۰ متر افزایش یافت؛ در حالی که سه دهه پیش در عمق ۶۰ متری به آب می رسیدیم.
وی اضافه کرد: با وقوع این مشکلات در تامین منابع آب روستاها، فرسودگی شبکه های آبرسانی و…، وزارت نیرو طرح های دیگری برای تامین پایدار آب مناطق روستایی طراحی کرد که مهمترین آنها ساخت و تکمیل مجتمع های آبرسانی روستایی بود.
مدیر دفتر برنامه ریزی و توسعه شرکت آبفای کشور این مجتمع ها را پاسخگوی تامین آبی مناطق روستایی در افق ۱۰ تا ۱۵ ساله دانست و گفت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون مطالعه یک هزار و ۵۰۰ مجتمع روستایی در سطح کشور انجام شده است.
وی بیان داشت: تاکنون ۹۲۴ مورد از این مجتمع ها که اولویت و اثربخشی بیشتری داشتند، انتخاب شدند و برای نخستین بار در سال ۱۳۹۳ یک ردیف متمرکز ملی برای تامین منابع مالی این طرح ها در قانون بودجه در نظر گرفته شد.
به گفته رقیمی، ردیف اعتباری در نظر گرفته شده برای این مجتمع ها در سال ۱۳۹۳ به میزان ۲ هزار میلیارد ریال، پارسال چهار هزار میلیارد ریال و امسال سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بود که امسال ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار نیز از محل صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص یافت.
این مسوول تصریح کرد: با بودجه در نظر گرفته شده، از آغاز امسال تاکنون مشکل تامین آب ۲ هزار و ۷۷۰ روستا به صورت پایدار حل شد.
وی یادآوری کرد: در گذشته شمار زیادی از روستاهای استان سیستان و بلوچستان آب انبار داشتند یا آب بسیار غیربهداشتی را از برکه ها تامین می کردند. همچنین در برخی مناطق به حفر چاه اقدام می شد اما با اختصاص آب سد «پیشین» چابهار به آبرسانی روستایی، نزدیک به ۲۳۰ روستای این استان از نعمت تامین آب شرب پایدار دستکم تا ۲۰ سال آینده برخوردار شدند.
رقیمی تخصیص انشعاباتی از خطوط اصلی انتقال آب شهرها برای تامین آب مناطق روستایی را راهکاری دیگر دانست و توضیح داد: هنگام آبرسانی در هر منطقه همه نیازهای آبی شهری و روستایی در نظر گرفته می شود و انجام این اقدام ها در تامین آب مناطق شهری هیچ خللی به وجود نمی آورد.

** افزایش ردیف اعتباری تکمیل مجتمع های آبرسانی روستایی در بودجه سال ۱۳۹۶
مدیر دفتر برنامه ریزی و توسعه شرکت آبفای کشور از افزایش ردیف اعتباری تکمیل مجتمع های آبرسانی روستایی به ۱۱ هزار میلیارد ریال در بودجه سال ۱۳۹۶ خبر داد و گفت: با تخصیص ۳۰۰ میلیون دلار تعیین شده در مجلس شورای اسلامی از محل صندوق توسعه ملی برای آبرسانی روستایی، در مجموع اعتبارات بیشتری نسبت به امسال به این امر اختصاص می یابد.
این مسوول اعلام کرد بیش از ۲ میلیون نفر تا پایان امسال از خدمات آبرسانی روستایی بهره مند می شوند که این آمار تا پایان این سال مالی (پایان تیرماه ۱۳۹۶) به بیش از سه هزار و ۵۰۰ روستا با جمعیت بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر افزایش می یابد.
به گفته وی، با روند کنونی در ۲ تا سه سال آینده همه روستاهای کشور از نعمت آب شرب پایدار بهره مند می شوند.
وی اعلام کرد در جشن آبرسانی روستایی که اواخر هفته برگزاری در مشهد با حضور رییس جمهوری، طرح های آبرسانی روستایی استان های لرستان، هرمزگان و اصفهان به طور همزمان با استفاده از ویدئو کنفرانس به بهره برداری می رسد.
چندی پیش معاون حقوقی و امور مجلس وزیر نیرو گفت: تامین نیاز آب روستاهای کشور در طول برنامه پنجساله ششم توسعه کشور به سالیانه ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی نیاز دارد.
همچنین «علی‌اصغر قانع» معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، در این زمینه به ایرنا اعلام کرد، مطابق برنامه زمانبندی افتتاح طرح ‌های آبرسانی بهره‌مند از اعتبارات صندوق توسعه ملی، حداکثر تا پایان سال مالی ۱۳۹۵ (تیرماه آتی)، سه هزار و چهار روستا با ۲ میلیون و ۴۶۸ هزار نفر جمعیت از آب شرب بهره‌مند می شوند.

منبع: ایرنا

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>