سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۱۷ : ۰۳
خانه / آب / ثبت ۴۹ میلی‌ متر بارش در یک هفته گذشته / حجم بارش‌ های کشور به ۱۳۷ میلی‌ متر رسید
۱۳۹۵/۱۱/۳۰

ثبت ۴۹ میلی‌ متر بارش در یک هفته گذشته / حجم بارش‌ های کشور به ۱۳۷ میلی‌ متر رسید

ثبت ۴۹ میلی‌ متر بارش در یک هفته گذشته / حجم بارش‌ های کشور به ۱۳۷ میلی‌ متر رسید

شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام کرد: با ثبت ۴۹ میلی‌متر بارش در یک هفته گذشته، حجم بارش‌های کشور به ۱۳۷ میلی‌متر رسید.

به‌گزارش خبرانرژی، بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع ریزش‌های جوی از ابتدای مهرماه جاری تا امروز (شنبه) ۳۰ بهمن ماه، به ۱۳۷ میلی‌متر رسید و در اثر این بارش‌ها میزان بارش‌های امسال در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان نیز به ۲۲۸ میلی‌متر افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، کل بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۳۰ بهمن ماه، ۱۳۷ میلی‌متر بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۴۱ میلی‌متر، ۳ درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه متوسط ۴۸ ساله ۱۳۲ میلی‌متر، ‌۴ درصد کاهش داشته است.

بر همین اساس، بیشترین بارش‌ها در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان با ۲۲۸ میلی‌متر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۴۷ میلی‌متر، ‌۸ درصد کاهش و در مقایسه با متوسط ۴۸ ساله یک درصد، افزایش داشته است.

این گزارش می‌افزاید: بیشترین بارش‌های کشور در ایستگاه دینارسرا از استان مازندران با ۹۱۴ میلی‌متر و کمترین بارش‌ها در ایستگاه اردکان از استان یزد با ۷٫۴ میلی‌متر ثبت شده است.

بنابراین گزارش، میزان بارش‌های کشور در طول هفته گذشته از تاریخ ۲۳ لغایت ۲۹ بهمن ماه از ۸۸ میلی‌متر با ۳۶ میلی‌متر افزایش به ۱۲۴ میلی‌متر رسیده است.

بر اساس این گزارش، با توجه به بارش‌های هفته گذشته، میزان بارش‌های استان‌های بوشهر از تاریخ ۲۳ تا ۲۹ بهمن ماه از ۲۸ به ۱۹۵، خوزستان از ۱۰۲ به ۱۳۱، چهار محال و بختیاری از ۳۴۷ به ۴۰۰، هرمزگان از ۹۰ به ۱۵۰، فارس از ۷۳ به ۲۵۰، کرمان از ۴۳ به ۹۰ و کهکیلویه و بویر احمد از ۲۳۲ به ۳۰۷ میلی‌متر افزایش یافته است.

بر همین اساس، بیشترین حجم افزایش بارش در طول یک هفته گذشته مربوط به استان فارس با ۱۷۷ میلی‌متر و کمترین حجم بارش‌ها مربوط به استان خوزستان با ۲۹ میلی‌متر بوده است.

 لازم به ذکر است، حجم بارش‌های کشور از اول مهر تا پایان ۳۰ بهمن معادل ۲۲۵٫۷۸ میلیارد مترمکعب می‌باشد.

منبع: ایلنا

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>