دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۳ : ۰۶
خانه / نفت / جدا شدن مسیر ایران و روسیه در تولید نفت
۱۳۹۴/۰۶/۳۰

جدا شدن مسیر ایران و روسیه در تولید نفت

جدا شدن مسیر ایران و روسیه در تولید نفت

اخیرا روسیه صحبت از کاهش تولید کرده است. آیا ایران هم به این کاهش تن می‌دهد؟

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،اخیرا روسیه اعلام کرده بود که اگر نفت ارزان‌تر از ۴۰ دلار شود، تولید خود را کاهش می‌دهد. در این میان اما به نظر می‌رسد که ایران سیاستی متفاوت را در پیش گرفته است.

پشت کردن ایران به بازار نفت حکایت دیروز و امروز نیست.هر زمان که صحبت از کاهش قیمت نفت می‌شود، ایران اعلام می‌کند که تا هر زمان که بشود، قصد دارد به تولید خود ادامه دهد و برنامه‌ای برای کاهش آن ندارد.

 

تولید نفت ایران از آن جهت برای اوپک ارزش دارد که در صورت کاهش، می‌تواند قیمت نفت را متعادل و در صورت افزایش، بازار را با شوک‌های کاهشی قیمت روبرو می‌کند.

هرچند که این مسئله مختص ایران نیست. همه اعضای اوپک چنین وضعیتی دارند و برای متعادل کردن بازار به کمک هم نیاز دارند. در این میان اما کارهایی که عربستان می‌کند، همیشه برخلاف بازار بوده و حالا به نظر می‌رسد که ایران برای از دست ندادن مشتری‌های خود، راهی شبیه به این کشور را در پیش گرفته است.

ایران پیش از این همزمان با کاهش قیمت نفت عربستان،‌ قیمت نفت خود را برای برخی مشتریان پایین آورد.

 

کمی بعدتر نیز اعلام کرد که تولید ضربتی ۴۵ روزه را در پیش می‌گیرد و فکر کاهش قیمت هم نیست.

آن‌طور که اخیرا محمدباقر سلیمانی، مدیر عملیات تولید شرکت نفت فلات قاره عنوان کرده است، تولید ضربتی نفت ایران حتی با سقوط قیمت نفت، تولید در میادین دریایی ایران دارای توجیه اقتصادی است.

وی در عین حال از برنامه ضربتی ۴۵ روزه‌ای به منظور افزایش ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه ای افزایش تولید نفت خام ایران در خلیج فارس خبر داده است که نشان از جدی بودن برنامه افزایش تولید نفت ایران دارد.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که با وجود صحبت‌هایی که روسیه مبنی بر تمایل به کاهش تولید به دلیل انطباق بر بازار عنوان کرده است، ایران و عربستان هنوز هم در یک جدال دو طرفه حاضر به کاهش تولید خود نیستند.