دوشنبه,۲۹ آبان, ۱۳۹۶ | ۴۷ : ۱۲
خانه / آب / جریان آب زاینده‌رود در شهر اصفهان قطع نمی‌شود
۱۳۹۴/۰۳/۰۳
بارندگی مناسب تصمیم مسئولان را عوض کرد

جریان آب زاینده‌رود در شهر اصفهان قطع نمی‌شود

جریان آب زاینده‌رود در شهر اصفهان قطع نمی‌شود

با تصمیم اعضای شورای هماهنگی مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز زاینده‌رود، آب این رودخانه در شهر اصفهان همچنان جاری می‌ماند.

به گزارش اژانس خبری انرژی ، مدیرکل دفتر مدیریت منابع آب به‌هم پیوسته حوضه‌های آبریز فلات مرکزی، قره‌قوم و مرز شرقی شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به برگزاری هفتمین نشست این شورا که امروز (یکشنبه) به ریاست حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو و با حضور استانداران چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد و همچنین معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و کشور، نمایندگان صنف کشاورزان چهارمحال و بختیاری و اصفهان و نماینده سازمان محیط زیست تشکیل شد، اظهار داشت: در این نشست آخرین وضعیت منابع و مصارف حوضه آبریز زاینده رود بررسی شد و جنبه‌های مختلف پایداری جریان آب در زاینده‌رود مورد بحث و گفت گو قرار گرفت.

مهرزاد احسانی با اشاره به آخرین وضعیت برنامه برداشت از سد زاینده‌رود گفت: بر اساس گزارش‌ها، بارندگی در این حوضه بسیار بهتر از پیش‌بینی‌ها بوده و از ابتدای مهرماه تا اردیبهشت در ایستگاه چلگرد به عنوان ایستگاه معرف آب ورودی به زاینده‌رود، ۱۵۸۴ میلی‌متر بارندگی داشتیم که نسبت به متوسط ۴۴ ساله حدود ۱۳ درصد رشد داشت.

وی در خصوص وضعیت آورد رودخانه‌ها به سد زاینده‌رود گفت: در فاصله مهر ماه تاکنون آب ورودی به این سد ۱۰۴۹ میلیون مترمکعب بوده کهه بسیار بهتر از پیش‌بینی‌ها است؛ چرا که با وضعیت خشکسالی حاکم بر منطقه، انتظار می‌رفت تاکنون آب ورودی به سد حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب باشد، اما با افزایش بارش‌ها، حدود ۳۴۶ میلیون مترمکعب بیشتر از برنامه ورودی داشته‌ایم.

احسانی تصریح کرد: وضعیت مناسب بارش‌ها و ورودی سد سبب شد که وزارت نیرو بتواند به تعهدات خود در تامین آب شرب، کشاورزی و محیط زیست در حوضه اصفهان و چهارمحال عمل نماید، به‌ویژه برای کشاورزان شرق اصفهان که سال گذشته امکان تامین آب برای کشت خود نداشتند، در سال جاری آبی طبق گزارش‌ها وضعیت کشت و کار بسیار مناسبی را داشته‌اند.

وی با اشاره به بهبود وضعیت ورودی سد زاینده‌رود گفت: با توجه به حجم سد پیش‌بینی می‌شود بتوانیم تدوام جریان زاینده‌رود به ویژه در شهر اصفهان را داشته باشیم که برای این موضوع نیز تمهیداتی در نظر گرفته شد تا هم بتوانیم تامین آب پاییز و زمستان سال آینده را تامین کنیم و آب مازاد ورودی را برای پایداری جریان آب زاینده‌رود داشته باشیم.

مدیرکل دفتر مدیریت منابع آب به‌هم پیوسته حوضه‌های آبریز فلات مرکزی ، قره‌قوم و مرز شرقی شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: بر همین اساس و طبق تصمیم اعضای شورا قرار شد حداقلی از آب مورد نیاز برای تامین آب کشاورزی، شرب و صنعت پاییز در نظر گرفته شده و با مراقبت لازم در زاینده‌رود و اصفهان پایدار باشد، ضمن اینکه مراقبت‌ها و پایش‌های لازم از طریق دستگاه‌های اجرایی و محلی صورت گیرد؛ از جمله بر کمک جهاد کشاورزی و استانداران برای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز و مازاد بر پروانه‌های بهره‌برداری و جلوگیری از کشت برنج تاکید شد.

وی تصریح کرد: مقرر شد دستگاه‌های اجرایی استان بر نحوه برداشت از رودخانه نظارت جدی داشته باشند تا هم‌زمان بتوانیم پایداری جریان آب در رودخانه زاینده‌رود در شهر اصفهان را داشته باشیم و هم بتوانیم پاسخ‌گوی نیاز کشاورزی، شرب و صنعت برای پاییز سال آینده باشیم.

بر اساس این گزارش، در نشست‌های پیشین این شورا مقرر شده بود رهاسازی آب از سد زاینده‌رود تا روز دهم خرداد ماه ادامه داشته باشد، اما با توجه به وضعیت مناسب ذخیره آب در سد زاینده‌رود، با تصمیم امروز اعضای شورا قرار بر این شد جریان آب زاینده‌رود تحت نظارت و پایش اعضای شورا و همچنین با کنترل شدید برداشت‌های غیرمجاز همچنان پایدار و جاری باشد.