چهارشنبه,۲ اسفند, ۱۳۹۶ | ۴۶ : ۰۶
خانه / نفت / جزئیاتی از ماجرای «بابک زنجانی دوم!»/به جای تقدیر مارک «بابک زنجانی» می‌چسبانند
۱۳۹۴/۰۲/۲۱
حمید حسینی رئیس کمیسیون اصل 44عنوان کرد:

جزئیاتی از ماجرای «بابک زنجانی دوم!»/به جای تقدیر مارک «بابک زنجانی» می‌چسبانند

جزئیاتی از ماجرای «بابک زنجانی دوم!»/به جای تقدیر مارک «بابک زنجانی» می‌چسبانند

رئیس کمیسیون اصل ۴۴ عنوان کرد:در شرایط تحریم نباید به گونه‌ای اظهار نظر شود که این سوءتفاهم به وجود آید بخش خصوصی دلالی نفت می‌کند. هرچند وزارت نفت ماجرای گم شدن پول این وزارت‌خانه را تکذیب کرده اما در اصل چنین اخباری نباید

 

به گزارش اژانس خبری انرژی،حمید حسینی،با بیان این که پنج‌شنبه همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفتی سمیناری را در راستای بررسی راهکارهای افزایش حضور بخش خصوصی در بازارهای نفت و گاز بین‌المللی برگزار کرد، گفت: در این همایش مسئولان وزارت نفت، پالایش و پخش و بخش خصوصی حضور داشتند.
وی ادامه داد: در این همایش مطرح شد که ۲۰ میلیون تن فراورده‌های نفت و گاز به صورت مازاد وجود دارد و مسئولان وزارت نفت از بخش خصوصی برای فروش آن کمک خواستند. در این همایش اعلام شد که تبصره ماده ۱۵ در خصوص مصرف انرژی تصویب شده و یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرد که از این پس یکی از نمایندگان اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفتی در کمیسیون انرژی مجلس حضور پیدا کند.
حسینی با بیان این که در این همایش مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت اعلام کرد بخش خصوصی باید از حالت دلالی خارج شود، گفت: این اظهارات موجب سوء‌تفاهم شده که بخش خصوصی در حوزه نفت،گاز و پتروشیمی دلالی می‌کند. به نظر می‌آید این بحث‌ها زمینه مسدود کردن حضور بخش خصوصی در بازارهای بین‌المللی را فراهم می‌کند.
رئیس کمیسیون اصل ۴۴ اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این که هیچ بخش خصوصی در همکاری با وزارت نفت دلالی نمی‌کند، گفت: ما فراورده‌ها را از وزرات نفت با منابع خودمان خریداری و در ازای آن هم پول نقد پرداخت می‌کنیم و در نهایت آنها را به فروش می‌رسانیم.
وی افزود: بخش خصوصی در این شرایط و با توجه به تحریم‌ها به اقتصاد کشور کمک می‌کند و نباید خدمت و خیانت با هم یکی شود. این به نفع اقتصاد کشور نیست.
حسینی با بیان این که عمده صادرات نفت و میعانات گازی ایران به دو کشور امارات متحده عربی و چین است، بیان کرد: اگر این دو کشور خرید از ایران را متوقف کنند تقریبا پارس جنوبی از کار می‌افتد. اگر نتوانیم میعانات را بفروشیم باید تولید گاز و میعانات را کاهش دهیم.
رئیس کمیسیون اصل ۴۴ اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: ما در ایران برای فروش میعانات گازی با امارات متحده عربی قرارداد بستیم اما از آنجایی که به دلیل تحریم‌ها امکان دریافت پول آن وجود ندارد شرکت نیکو که وابسته به وزرات نفت است و سهام آن عام است با یک شرکت بخش خصوصی شریک شده و این شرکت مسئول دریافت منابع مالی ناشی از فروش میعانات گازی شده است.
به گفته وی، در حال حاضر شرکت نیکو و وابستگان آن تحریم شده است و دریافت منابع از طریق این شرکت بخش خصوصی انجام می‌شود اما به جای آنکه از عملکرد آن تقدیر شود مارک می‌چسبانند که این شرکت‌ مثل بابک زنجانی است و نمی‌خواهد پول کشور را بدهد.

 

حسینی با تاکید بر این که عملکرد را نباید زیر سوال برد، بیان کرد:برخی رسانه‌ها تیتر زده‌اند که پنج میلیارد دلار پول کشور گم شده است. این اخبار نه به نفع بانک مرکزی، نه به نفع دولت و بخش خصوصی و نه به نفع اقتصاد کشور است. هرچند وزارت نفت این خبر را تکذیب کرده اما تکذیبیه فایده‌ای ندارد.
رئیس کمیسیون اصل ۴۴ اتاق بازرگانی ایران در پایان گفت: بخش خصوصی به دنبال بسترسازی برای پس از لغو تحریم‌ها است، کار دلالی را دو شرکت وابسته به شرکت نفت و صندوق بازنشستگی آن انجام می‌دهند.
این سخنان حمید حسینی در حالیست که روز گذشته برخی از رسانه‌ها به موضوع پیدا شدن «بابک زنجانی دوم» پرداخته و نوشته بودند:همزمان با تحولات در بازار خرید و فروش نفت ایران، شرکت ملی نفت ایران قراردادی با یک واسطه نفتی برای فروش میعانات گازی به یک پالایشگاه اماراتی منعقد کرده و نکته قابل توجه آنکه گفته می‌شود هنوز بدهی بیش از پنج میلیارد دلاری نفتی خود را تسویه نکرده است.