یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۰ : ۰۹
خانه / نفت / جزییات کاهش تولید در میادین نفتی خلیج فارس در دوران تحریم
۱۳۹۴/۰۶/۲۹

جزییات کاهش تولید در میادین نفتی خلیج فارس در دوران تحریم

جزییات کاهش تولید در میادین نفتی خلیج فارس در دوران تحریم

مدیرعملیات تولید شرکت نفت فلات قاره از کاهش تکلیفی ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه ای تولید نفت خام در میادین نفتی خلیج فارس در دوران تحریم خبر داد و گفت: اولویت سرمایه گذاری و کار در میدان های مشترک خواهد بود.

 

به گزارش آژانس  خبری انرژی، محمد باقر سلیمانی با اشاره کاهش تکلیفی ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه ای تولید نفت خام در شرکت نفت فلات قاره ایران در دوران تحریم گفت:به دلیل تنوع نفت در میادین نفتی خلیج فارس کاهش تکلیفی تولید زیاد نبوده است.

 

 

به گفته او این کاهش تولید بیشتر در میدانهای نفتی ابوذر و درود اعمال شده و بلافاصله و نهایتا ۴۵ روزه قابل بازگشت است.

 

وی افزایش تولید محسوس نفت خام از میدانهای پیر ایران در خلیج فارس را نیازمند سرمایه و حداقل دو سال زمان دانست و گفت: اولویت سرمایه گذاری و کار در میدان های مشترک خواهد بود.

 

مدیر عملیات تولید شرکت نفت فلات قاره با اشاره به اینکه درمیادین دریایی معمولا پروسه تولید طولانی است، گفت:با کار پیوسته حدود سه سال طول می کشد تا میدان نفتی که دست نخورده به تولید برسد.

 

سلیمانی درباره آخرین وضعیت توسعه میدان نفتی اسفندیار اظهار کرد:در مورد اسفندیار صحبت های زیادی مطرح شد اما میدان فروزان و ناحیه نفتی آن دارای خصوصیات خاصی نسبت به دیگر میادین مشترک هستند و مخازن آنها به صورت جزیره‌ای قرار گرفته‌ و همه بخش‌های آن مشترک نیست.

 

وی ادامه داد: میدان اسفندیار نیز در این منطقه قرار دارد و فعلا همانطور باقی مانده است اما من تصور می‌کنم اگر بخواهیم کار را با منابع مالی کافی دوباره شروع کنیم باید به سراغ میادین مشترک مهم‌تر نفتی و گازی برویم.

 

مدیر عملیات تولید شرکت نفت فلات قاره با اشاره به اینکه اگر یک مخزن بزرگ نباشد و برداشت هم از آن انجام شود ممکن است سرمایه‌گذاری در آن به صرفه نباشد و اولویت‌های مهم‌تری برای سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد، اضافه کرد: فعلا اولویت توسعه فلات قاره میادین دیگری غیر از اسفندیار است.

 

سلیمانی همچنین درباره توسعه لایه نفتی پارس جنوبی گفت: شرکت پترو ایران تا حدودی کار را پیش برده به طوری که چاه‌ها حفر شده و سکوهای آن ساخته شده است و ممکن است سریع‌تر به تولید برسد .