سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۰۳ : ۰۳
خانه / نفت / جنگ قدرت بین ٣ تولیدکننده بزرگ نفت
۱۳۹۴/۰۲/۱۴
ظهور مرحله جدید در صنعت نفت

جنگ قدرت بین ٣ تولیدکننده بزرگ نفت

جنگ قدرت بین ٣ تولیدکننده بزرگ نفت

بازار جهانی نفت شاهد ظهور ٣(امریکا،روسیه،عربستان) قدرت نفتی با ظرفیت تولید یکسان است. همین ویژگی ظرفیت تولید یکسان موجب شده تا هیچیک نتواند رهبری بازار نفت را بر عهده بگیرد.
به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از پایگاه اینترنتی کویت دیلی نیوز، احتمالا این تولیدکنندگان بزرگ به دلایل مختلف تمایل ندارند در شرایط کنونی رهبری بازار را به دست بگیرند. به همین دلیل انتظار می رود، بازار به تلاش خود برای تثبیت قیمت ها ادامه دهد. در این شرایط، این معامله گران و موسسات مالی هستند که مسیر بازار را تعیین می کنند.

به دلیل نوسان های ارزی و تغییر در حجم ذخایر نفتی، قیمت نفت خام به نواسان خود ادامه خواهد داد. بدون توجه به موازنه عرضه و تقاضا (اگرچه عرضه بیش از تقاضاست) قیمت نفت تلاش می کند از مرز ۶٠ دلار عبور کند.

گزارش کویت دیلی نیوز می افزاید: این ٣ تولیدکننده که هر یک روزانه ١٠ میلیون بشکه نفت تولید می کند، هیچ وجه مشترکی با هم ندارند. آمریکا نمی تواند به عضویت هیچیک از گروه های نفتی درآید چون دولت این کشور نه مالک نفت است و نه کنترل آن را در اختیار دارد. روسیه هم مالک نفت نیست اما بر صنایع نفت و گاز خود کنترل زیادی اعمال می کند. در این بین عربستان باقی می ماند که سال ها تاثیر زیادی بر روند تثبیت بازار داشته و از این راه به سهم قابل توجهی از بازار جهانی نفت دست یافته است.

انقلاب نفت شیل موجب شگفتی اوپک شد و درهای صادرات نفت شیرین برخی اعضای این سازمان به آمریکا را بست و اوپک را وادار به واکنش کرد. البته به دلیل همکاری نکردن روسیه، اقدامات اوپک راه به جایی نبرد.

هیچیک از ٣ تولیدکننده بزرگ حاضر به سازش نیستند. اما آمریکا و روسیه از عربستان می خواهند تا به خاطر تثبیت وضعیت بازار دست به اقدام بزند. از آنجا که عربستان پایین ترین هزینه تولید را دارد و در عین حال هیچ منافع مشترکی با دو تولیدکننده دیگر ندارد، نمی توان آن را وادار به کاهش تولید کرد.

با توجه به ظهور مرحله جدید در صنعت نفت می توان گفت، در حال حاضر این معامله گران و موسسات مالی بزرگ (مثلا در وال استریت) هستند که بازار جهانی نفت را تحت کنترل دارند.