چهارشنبه,۱ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۶ : ۱۱
خانه / نفت / جهش ۱۳۵ درصدی صادرات نفت ایران به هند
۱۳۹۵/۰۱/۱۷

جهش ۱۳۵ درصدی صادرات نفت ایران به هند

جهش ۱۳۵ درصدی صادرات نفت ایران به هند

واردات نفت خام هند از ایران در ماه مارس به بیش از نیم میلیون بشکه در روز رسید.

 

به گزارش خبر انرژی،به نقل از رویترز، آمار کشتیرانی حاکی از این است که واردات نفت خام هند از ایران در ماه مارس بالای ۵٠٠ هزار بشکه در روز بوده که بالاترین رقم در پنج سال گذشته محسوب می‌شود.

 

مجموع صادرات روزانه نفت خام ایران به پالایشگاههای هندی در این ماه ۵٠۶ هزار و ١٠٠ بشکه بوده که نسبت به ماه فوریه ۱۳۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

متوسط واردات نفت خام هند از ایران در پایان سال مالی منتهی به ٣١ مارس با ١۴,۴ درصد افزایش به ٢۵١ هزار و ١٠٠ بشکه در روز رسید که بالاترین رشد سالانه از سال ٢٠٠٧ تاکنون به شمار می‌آید.

 

شرکت اسار اویل در ماه مارس بزرگترین واردکننده هندی نفت ایران و جایگاه دوم در اختیار شرکت پالایش و پتروشیمی مانگلور بود.

 

شرکت ریلاینس هند پس از ۶ سال وقفه، با خرید یک محموله از میعانات نفتی فروزان ایران در ماه مارس سال جاری میلادی خرید نفت از ایران را از سر گرفت.

 

تازه‌ترین آمارها حاکی از این است که تولید نفت ایران در ماه مارس روزانه ۱۰۰ هزار بشکه افزایش یافته که نشانه دیگری مبنی بر عملکرد مثبت این کشور پس از لغو تحریم‌ها است.

 

بر اساس این گزارش، آمارهای منتشر شده توسط بلومبرگ نشان می‌دهد که مجموع تولید نفت خام ایران اکنون روزانه سه میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است که بالاترین سطح از ماه می ۲۰۱۲ تاکنون محسوب می‌شود.

 

در اواسط ژانویه یک سری از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران طی چند سال گذشته پس از توافق بین ایران و غرب بر اثر برنامه‌ هسته‌ای لغو شدند.

 

این تحریم‌ها مانع سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت ایران بودند و همچنین سقف صادرات نفت ایران را به یک میلیون بشکه در روز محدود کرده بودند.

 

بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها ایران تولید و صادرات نفت خود را افزایش داده است.

 

اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهور ایران اواخر مارس اعلام کرد که صادرات نفت این کشور ظرف دوماه پس از لغو تحریم‌ها به روزانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

 

جهانگیری گفت: این رقم بیانگر افزایش روزانه ۹۰۰ هزار بشکه‌ای در ظرفیت تولید نفت ایران است.

 

ایران در حال حاضر درخواست‌های دیگر تولید‌کنندگان برای متوقف کردن سطح تولید نفت خود را برای برقراری ثبات در قیمت‌ها رد کرده است.

 

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران بارها تاکید کرده که جمهوری اسلامی ایران به برنامه‌های خود برای افزایش تولید نفت که طی چند سال گذشته به دلیل تحریم‌ها کاهش یافته نخواهد پذیرفت.