دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۸ : ۰۶
خانه / نفت / جهش ۲۰ درصدی واردات غول مصرف نفت‌جهان از ایران
۱۳۹۵/۰۴/۱۲

جهش ۲۰ درصدی واردات غول مصرف نفت‌جهان از ایران

جهش ۲۰ درصدی واردات غول مصرف نفت‌جهان از ایران

میزان واردات نفت خام چین از ایران در ماه مه (اردیبهشت ماه- خردادماه) با افزایش ٢٠ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به ۶١٩ هزار بشکه در روز رسید تا ایران ششمین تامین کننده نفت این کشور شود.

 

به گزارش خبر انرژی، اداره گمرک چین در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که واردات نفت خام این کشور از روسیه در ماه مه به بالاترین سطح خود یعنی یک میلیون و ٢۴٠ هزار بشکه در روز رسید؛ این رقم یک حد نصاب جدید برای واردات نفت خام چین از روسیه است و با توجه به توافق‌های بدست آمده در حاشیه ملاقات اخیر روسای جمهور دو کشور، انتظار می رود مناسبات مسکو پکن در زمینه انرژی به روند فزاینده خود ادامه دهد.

 

بر اساس این گزارش، واردات نفت خام چین از عربستان در ماه مه (اردیبهشت ماه- خردادماه) با ٣٣ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال به میانگین ٩۶۵ هزار بشکه درروز رسید، همچنین واردات نفت خام این کشور از عراق، آنگولا و عمان در ماه مه به ترتیب به ٨٠۴، ٧٣٣ و۶٨۶ هزار بشکه در روز رسید.

 

چین در ماه مه بطور میانگین ۶١٩ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرده است تا ایران در جایگاه ششمین تامین نفت خام این کشور قرار گیرد، واردات نفت خام چین از ایران در ماه مه نسبت به مدت مشابه پارسال ٢٠ درصد افزایش یافته است.

 

ونزوئلا، برزیل و کویت دیگر تامین کنندگان نفت این کشور به شمار می آیند، میزان واردات نفت خام چین در ماه مه به هفت میلیون و ۶٢٣ هزار بشکه در روز رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال ٣٨,٧ درصد افزایش نشان می دهد؛ میانگین واردات نفت خام این کشور در ماه مه پارسال پنج میلیون و ۴٩۶ هزار بشکه در روز بوده است.

 

براساس گزارش وزارت نفت چین بعنوان یکی از مشتریان سنتی نفت خام ایران با مصرف روزانه ١١ میلیون و ٩۶٨ هزار بشکه نفت در سال ٢٠١۵ میلادی، پس از آمریکا دومین مصرف کننده بزرگ این سوخت در جهان بوده است.