چهارشنبه,۴ بهمن, ۱۳۹۶ | ۱۲ : ۰۳
خانه / نفت / حال و روز میادین نفتی کوچک غرب کارون چگونه است؟
۱۳۹۵/۱۲/۰۴

حال و روز میادین نفتی کوچک غرب کارون چگونه است؟

حال و روز میادین نفتی کوچک غرب کارون چگونه است؟

منطقه غرب کارون علاوه بر سه میدان نفتی بزرگ یادآوران، یاران و آزادگان، ۱۰ میدان کوچک‌تر دارخوین، جفیر، اروند، سوسنگرد، بند کرخه، سهراب، امید، مشتاق، خرمشهر و سپهر را نیز در بر می گیردکه شرکت نفت و گاز اروندان در حال حاضر شش میدان سوسنگرد، جفیر، سپهر، بندکرخه اروند و سهراب را در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی به سرمایه گذاران خارجی و داخلی معرفی کرده است.

به گزارش خبرانرژی، علاوه بر شش میدان مذکور، نفت خام تولیدی میدان نفتی دارخوین که در حال حاضر با تولید روزانه ۱۶۰ هزار بشکه نفت‌خام فوق‌سبک در روز یکی از میدانهای مهم شرکت نفت‌ و گاز اروندان محسوب می‌شود، در ۴۵ کیلومتری شمال خرمشهر و ۸۵ کیلومتری جنوب و جنوب غربی اهواز قرار دارد در حال حاضر به پالایشگاه آبادان ارسال می شود و مقرر است در ماه‌های آینده بخشی از نفت‌خام تولیدی آن به تلمبه‌خانه اهواز منتقل شود. طرح توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین به عنوان یکی از طرحهای سرمایه‌پذیر در کنفرانس معرفی مدل‌ جدید قرادادهای نفتی IPC معرفی شده است.

مساحت این میدان حدود ٢٠٠ کیلومتر مربع و نفت درجای آن حدود ٢,۶ میلیارد بشکه اعلام شده است. طبق برنامه، امکان تولید روزانه ۶٠ هزار بشکه از میدان دارخوین در فاز سوم توسعه وجود دارد. نفت خام تولیدی حوزه غرب کارون، مشتمل بر دو نوع سبک و فوق سنگین است که در این میان، میدان‌های یادآوران و فازهای ١ و ٢ دارخوین نفت سبک تولید می کنند. مخازن استراتژیک ٢۵٠ هزار بشکه‌ای دارخوین به منظور ذخیره سازی نفت خام در مدار عملیاتی قرار گرفته است.

واحد فرآورش متمرکز حوزه غرب کارون با ظرفیت ١۶۵هزار بشکه در روز جهت فرآورش نفت‌خام تولیدی میدان‌های یاران شمالی، یاران جنوبی، جفیر، سوسنگرد و بندکرخه در نظر گرفته شده و یک ردیف فرآورشی این واحد با ظرفیت ۵۵ هزار بشکه در روز آماده راه‌اندازی است. تاقدیس ژئوفیزیکی میدان سپهر در بخش شمالی دشت آبادان در جنوب میدان جفیر، شرق میدان آزادگان، و نیز غرب میدان آب تیمور واقع شده است.

میدان مشتاق در ۲۳ کیلومتری شهر سوسنگرد و در ناحیه دزفول شمالی و در شرق میدان پایدار واقع است. میدان امید نیز در ۶۲ کیلومتری جنوب غرب شهر اهواز قرار دارد. تاقدیس سهراب هم در ناحیه ذرفول شمالی (دشت آبادان) در مجاورت و به موازات خط مرزی عراق و در شمال میدان آزادگان واقع شده و با یک فرورفتگی از این میدان جدا شده است. این میدان در شمال غرب اهواز و در ۱۱۵ کیلومتری این شهر قرار دارد.

در میدان جفیر تولید زودهنگام شش هزار بشکه نفت در روز آغاز شده که البته این میدان با توجه به غیرمشترک بودن و خصوصیات مخزنی، در اولویت توسعه قرار ندارد. در میدان سوسنگرد، حدود پنج میلیارد بشکه نفت وجود دارد که برنامه توسعه میدان هم‌اکنون در دست اجراست. بند کرخه میدان کوچک دیگری است که در مراحل نخست توسعه قرار دارد . از این میدان تولید روزانه ۴۰ هزار بشکه برنامه ریزی شده است.

اقدامات حوزه مسئولیت اجتماعی

همسو با فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی و عملیاتی در حوزه‌ی غرب کارون، فعالیت‌های گوناگون و متنوعی در عرصه‌ی مسئولیت‌های اجتماعی این حوزه صورت گرفته است. مهترین اقدامات در این حوزه عبارتست از ساخت هنرستان صنعتی در شهر سوسنگرد،  احداث دو واحد دبیرستان در روستاهای هویزه و سوسنگرد، تکمیل بیمارستان ۱۷۵ تخت‌خوابی سوسنگرد (قبلاً ۵۰ میلیارد تومان و امسال هم ۵۰ میلیارد تومان دیگر تخصیص یافته که تا پایان امسال بهره‌برداری می‌شود)، بازسازی و تعریض و آسفالت جاده‌های عبدالخان-بستان سوسنگرد-سابله و هویزه-سوسنگرد و سید خلف، مین‌روبی هکتارها اراضی مناطق مجاور، تعریض جاده‌ی اهواز خرمشهر، احداث پل روستایی و اصلاح جاده‌ی ورودی هویزه.

علاوه براین ، صنعت نفت طرح های دیگری در حوزه مسئولیت اجتماعی این مناطق در دست برنامه و اجرا دارد که در یک ر بازه‌ی زمانی پنج‌ساله‌ اجرا می شود. در این راستا ، حداقل در فاز نخست رقمی در حدود ۵۰۰ میلیاردتومان درنظر گرفته شده است.

اخیراً پیشنهاد شده که ۳درصد از اعتبارهای توسعه‌ای غرب کارون به طرح‌های مسئولیت اجتماعی تخصیص داده شود که دولت با آن موافقت کرده است. مضاف بر آن در حال حاضر مدیریت عمران شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب در حدود ۱۰۰ میلیارد تومان طرح در غرب کارون در دست اجرا دارد.

در حالی که برنامه‌ اصلی وزارت نفت در دوران بعد از توافق هسته‌ای، ورود جسورانه و مقتدرانه به بازار نفت و سهم‌خواهی کشور است به نظر می‌رسد این طرح توسعه‌ای نیازمند حمایت‌های مجلس و سایر سازمان‌ها است. اساساً مقوله میادین مشترک، یک موضوع «فرادولتی» است یعنی دستگاه‌های اجرایی و سیاست‌گذاری متعددی در دولت‌های متعددی در این مقوله دخیل هستند. لذا تمامی فعالان سیاسی و اقتصادی کشور باید آگاه باشند که توسعه بهره‌برداری از این میادین به مصداق امنیت ملی، منافع ملی و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی در ذیل راهبرد اجماع ملی است.

منبع: ایسنا

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>