چهارشنبه,۱ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۰ : ۱۱
خانه / برق / حضور شرکت‌های سوئدی در توسعه بخش فوق توزیع ایران
۱۳۹۵/۰۲/۰۴
وزیر نیرو در دیدار با وزیر انرژی سوئد

حضور شرکت‌های سوئدی در توسعه بخش فوق توزیع ایران

حضور شرکت‌های سوئدی در توسعه بخش فوق توزیع ایران

وزیر نیرو در دیدار با وزیر انرژی سوئد، از تحول جدی در شبکه برق ایران خبر داد و گفت: اولویت ما در صنعت برق اجرای طرح‌های مشترک همراه با انتقال تکنولوژی است.

 

به گزارش خبر انرژی، حمید چیت‌چیان صبح امروز (شنبه) در دیدار با ابراهیم بایلان وزیر انرژی سوئد و نمایندگان شرکت‌های سوئدی ، با اشاره به اینکه در سالیان گذشته همکاری‌های خوبی بین جمهوری اسلامی ایران و سوئد وجود داشته است، اظهار کرد: این همکاری‌ها در زمان تحریم دچار وقفه شده است، اما با برداشته شدن تحریم‌ها مجال فعالیت برای شرکت‌های سوئدی از جمله شرکت ABB که از شرکت‌های شاخص در صنعت برق است، فراهم شده است.

 

وی با اظهار تمایل به همکاری شرکت‌های سوئدی و ایرانی گفت: جمهوری اسلامی ایران دارای قریب به ۷۴ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی است که بایستی در ۱۰ سال آینده با توجه به افزایش متوسط مصرف ۶ تا ۷ درصدی سالانه برق، ۵۰ هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده نیروگاهی آن افزوده شود.

 

چیت‌چیان با بیان اینکه بیش از نیمی از ظرفیت نیروگاهی کشور توسط بخش خصوصی احداث و راه‌اندازی شده است، خاطرنشان‌کرد: شرکت مپنا که سازنده توربین‌های گازی و بخار است، عمده این کارها را انجام داده و چنانچه شرکت‌های سوئدی بخواهند در این زمینه همکاری داشته باشند، باید خود را برای انتقال تکنولوژی آماده کنند.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر برگزاری مناقصه ۳۱۲ پست فوق توزیع و ۸۴ پست انتقال در ایران در دست انجام است، ادامه داد: شرکت ABB سوئد نیز در کنار سایر شرکت‌ها در این مناقصه حضور یافته است که امیدواریم که هم از جهت قیمت و هم از جهت تسهیل در انتقال تکنولوژی ساخت، در این مناقصه حضور داشته باشد.

 

وزیر نیرو در خصوص هوشمندسازی شبکه برق کشور گفت: پیش‌بینی می‌شود در ۵ سال آینده بیش از ۵ میلیون مشترک از تجهیزات هوشمند برخوردار باشند و شرکت‌های مطرح سوئد همچون شرکت “اریکسون” نیز در صورت تمایل، می‌تواند در خصوص انتقال دیتا با شرکت‌های ایرانی همکاری کنند.

 

وی با اشاره به اینکه در توسعه برق کشور از تولید متمرکز به سمت تولید پراکنده در حال حرکت هستیم، اظهار کرد: در این زمینه از همکاری شرکت‌هایی که در بخش تولید پراکنده فعالیت دارند و هم‌زمان می‌توانند به‌صورت CHP یا CCHP تولید هم‌زمان برق و گرما و سرما را داشته باشند، استقبال می‌کنیم.

 

در ادامه این دیدار ابراهیم بایلان وزیر انرژی سوئد نیز در سخنانی ضمن ابراز خوشنودی از این دیدار، فضای توسعه همکاری‌های انرژی در ایران و جهان را مثبت ارزیابی و اظهار کرد: بعد از پایان یافتن تحریم‌ها فرصت خوبی برای احیای دوباره و گسترش روابط بین دو کشور ایجاد شده که با کمال میل آمادگی خود را برای حضور در بازار برق ایران اعلام می‌کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه فرصت‌های خوبی برای همکاری بین شرکت‌های ایرانی و سوئدی وجود دارد، گفت: در صورت موافقت شما، شرکت ABB می‌تواند با شرکت مدیریت شبکه برق ایران همکاری داشته باشد.

 

بایلان با اشاره به ظرفیت ۲۷ هزار مگاواتی کشور سوئد و تجربیاتی که در بهره‌وری انرژی به‌دست آورده‌اند اعلام آماگی کرد تا در بخش‌های مختلف صنعت برق از جمله تمرکز بر بحث تولید، شبکه‌های هوشمند، ذخیره‌سازی انرژی، بهره‌وری انرژی و سایر زمینه‌ها با وزارت نیرو و شرکت‌های ایرانی همکاری داشته باشند.