دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۱۳ : ۰۹
خانه / برق / حضور فعال ایران در توسعه نیروگاه های اندونزی/ افزایش ۳۵ هزار مگاواتی تولید برق
۱۳۹۴/۰۲/۱۷

حضور فعال ایران در توسعه نیروگاه های اندونزی/ افزایش ۳۵ هزار مگاواتی تولید برق

حضور فعال ایران در توسعه نیروگاه های اندونزی/ افزایش ۳۵ هزار مگاواتی تولید برق

اندونزی برنامه ای برای توسعه نیروگاه های برق خود دارد تا ظرفیت تولید ترکیبی برق در پنج سال آینده را ۳۵ هزار مگاوات افزایش دهد و جمهوری اسلامی ایران با توانایی فنی بدنبال حضور فعال در این بخش توسعه ای اندونزی است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،بسیاری از کارشناسان برنامه دولت اندونزی برای توسعه نیروگاه های برق و افزایش ۳۵ هزار مگاواتی توان تولید برق در پنج سال آینده است را پروژه ای بلندپروازانه می دانند اما جوکو ویدودو رئیس جمهوری این کشور معتقد است این برنامه اجرایی می شود.
اندونزی بدنبال استفاده از توان فنی ایران در این بخش است و محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری ایران که اخیرا به اندونزی سفر کرده است و با یوسف کالا، معاون رییس جمهور این کشور به رایزنی پرداخت، تایید کرد که اندونزی در ساخت نیروگاه های خود از توان کشورمان استفاده می کند.
دیان ویرنگ جوریت، سفیر اندونزی در ایران نیز چندی پیش تاکیدکرد ایران دارای زیرساخت های قوی برق است که در این راستا اندونزی نیز به نیروگاه های برق نیاز بالایی دارد و جاکارتا امیدوار است با ایران در این زمینه به توافق خوبی دست یابد.
ولی اله محمدی ، سفیر ایران در اندونزی نیز تاکید کرد برنامه ریزی برای حضور بخش خصوصی ایران در اندونزی و اجرای طرح های عمرانی و توسعه ای این کشور مدنظر بوده و مذاکراتی در حال انجام است.
نوبخت نیز گفت که اندونزی نیازمند نوسازی شهرهای این کشور است و ایران این ظرفیت را دارد که در این زمینه در اندونزی فعال شود.
معاون رییس جمهوری کشورمان گفت که اندونزی همچنین خواستار ساخت نیروگاه و پالایشگاه در کشور خود از طرف ایران است که با اجرایی شدن این دو طرح سطح مبادلات اقتصادی دو کشور افزایش می یابد.
همکاری های ایران و اندونزی پس از سفر ماه جاری دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به جاکارتا و دیدار با جوکو ویدودو همتای اندونزیایی وارد مرحله جدیدی شد.
رییس جمهوری اندونزی نیز در این دیدار بر همکاری میان جاکارتا و تهران تاکید کرد و خواستار استفاده از توان ایران برای توسعه بیشتر این کشور شد.
حال جوکووی برنامه ویژه توسعه نیروگاه ها را برای افزایش تولید انرژی در راستای توسعه پیش رو دارد و آن را رویایی می داند که قابلیت اجرایی دارد.
جوکو ویدودو روز گذشته برنامه ریزی برای توسعه نیروگاه های برق را هدفی مهم دانست و گفت مردم همیشه از وضعیت برق شکایت داشته اند. در حالی که توسعه هتل ها و مناطق صنعتی نیازمند نیروی برق است و توسعه صنایع پایین دستی بدون برق صنعتی امکانپذیر نیست.
برخی آمارها نشان می دهد حدود ۳۵ درصد از مردم اندونزی هم اکنون فاقد برق برای زندگی هستند.
وی گفت: افزایش ۳۵ هزار مگاواتی تولید برق برای پنجسال برنامه ریزی شده است و مشکلات سر راه باید حل شود. این کار آسان نیست، اما این طرح بزرگ باید به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه مورد نظارت قرار گیرد.
جوکووی اشاره کرد که این کشور برای تقریبا هفت دهه تنها ظرفیت تولید ۵۰ هزار مگاوات برق ایجاد کرده است.
وی گفت که تاکنون موافقتامه هایی با شرکت های دولتی و خصوصی خارجی برای ساخت نیروگاه هایی به منظور افزایش ۳۵ هزار مگاوات تولید برق تا پنج سال آینده امضا شده است.
اندونزی برای رسیدن به رشد اقتصادی هفت درصدی که دولت تا سال ۲۰۱۸ هدف گذاری کرده است ، نیازمند رشد ۹ درصدی بخش تولید انرژی است.
حال قرار است ماه جاری یک هیات بلندپایه اندونزیایی برای بررسی افزایش همکاری ها و مشارکت ایران در اجرای طرح های توسعه ای اندونزی به کشورمان سفر کند.
این مذاکرات و حضور فنی ایران در طرح های اندونزی که راه توسعه را به سرعت می پیماید می تواند میزان مبادلات تجاری دو کشور را از ۳۹۰ میلیون دلار کنونی بار دیگر افزایش داده و به میلیاردها دلار برساند