یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۲ : ۰۵
خانه / دسته‌بندی نشده / خبرهای کوتاه جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته
۱۳۹۵/۱۱/۱۱

خبرهای کوتاه جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته

خبرهای کوتاه جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته

 جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته شاهد رویدادهای مهمی از جمله تمایل شرکت لوک اویل روسیه به سرمایه گذاری در خاورمیانه و ایران، ادامه کاهش تولید نفت عربستان، افزایش تولید خودروهای برقی و متوقف نشدن رشدتقاضای جهانی نفت خام و سرمایه گذاری عربستان در انرژی های تجدیدپذیر بود.

به گزارش خبرانرژی، پایگاه خبری بلومبرگ روز دوشنبه اعلام کرد، «گتی الجبوری» دیروز در دبی به خبرنگاران افزود: تا زمانی که در خاورمیانه پروژه های انرژی کم هزینه تری نسبت به روسیه وجود دارد، در این پروژه ها مشارکت خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: ایران نیز یکی از اهداف این شرکت در زمان حاضر است و هم اکنون لوک اویل سرگرم گفت و گو با شرکت ملی نفت ایران در مورد میدان های نفتی «آب تیمور» و «منصوری» در غرب این کشور است.
الجبوری ابراز امیدواری کرد، این شرکت بتواند در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ در مورد برنامه توسعه مشترک این میدان ها با ایران به توافق برسد.

**عربستان به کاهش تولید نفت ادامه می‌دهد
نشریه آمریکایی فوربس دیروز (یکشنبه) اعلام کرد، عربستان سعودی به تعهد خود برای کاهش تولید پایبند است. این کشور در چارچوب توافق ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر) سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ۴۸۶ هزار بشکه در روز از تولید خود کاسته است، اقدامی که به بازگشت قیمت نفت به کانال ۵۰ دلار در هر بشکه کمک کرده است.
فوربس مدعی شد، کاهش تولید عربستان سعودی هنوز در ابتدای مسیری است که انتظار می رود برای ماه ها و سال ها و صرف نظر از اینکه شرکت های نفت شیل آمریکا چه می کنند، ادامه پیدا کند، زیرا عربستان سعودی فهمیده است با جنگ قیمت نمی تواند این شرکت ها را از میدان به در کند. تنها در ۲ هفته گذشته ۱۱۱ دکل نفتی در آمریکا به دور تولید بازگشته اند.

**افزایش اتومبیل های برقی، رشد تقاضای جهانی نفت را متوقف نمی کند
شرکت بین المللی نفتی بریتیش پترولیوم انگلیس چهارشنبه گذشته در گزارش سالانه چشم انداز انرژی خود اعلام کرد، به دلیل افزایش مصرف کالاهای پلاستیکی، تقاضای نفت تا پایان دهه ۲۰۴۰ به رشد خود ادامه می دهد.
بر اساس این گزارش که خبرگزاری رویترز منتشر کرد، رشد تقاضای نفت در حالی ادامه پیدا می کند که تولید وسایط نقلیه برقی به سرعت در حال گسترش است و تحولات فناوری در بخش حمل و نقل اتفاق می افتد.
این شرکت پیش بینی کرد، شمار اتومبیل های برقی تا سال ۲۰۳۵ حدود ۱۰۰ برابر می شود، اما سهم سوخت های فسیلی در تامین انرژی بشر همچنان در سطح ۷۵ درصد باقی می ماند.

**شرکت نفت آرامکو عربستان ۵ میلیارد دلار در انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری می‌کند
روزنامه آیریش تایمز ایرلند دیروز اعلام کرد، شرکت نفتی آرامکوی عربستان قصد دارد به منظور متنوع سازی صنعت انرژی خود و کاهش تولید نفت، تا پنج میلیارد دلار در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کند.

**اسکاتلند تا سال ۲۰۳۰ سهم انرژی های تجدیدپذیر را به ۵۰ درصد افزایش می دهد
پایگاه خبری کلایمت سنترال آمریکا دیروز اعلام کرد، دولت اسکاتلند با اعلام اینکه ۵۰ درصد نیاز انرژی این کشور تا سال ۲۰۳۰ از محل انرژی های تجدید پذیر تامین خواهد شد، نخستین گام را برای رهایی از وابستگی به نفت و گاز دریای شمال برداشت.
این کشور قصد دارد، بر اساس استراتژی جدید خود، دارندگان وسایط نقلیه، خانوارها و کسب و کارها را به سمت استفاده از انرژی هایی که کمتر محیط زیست را آلوده می کنند یا اصلا آلوده نمی کنند، هدایت کند، به طوری که نیمی از نیاز انرژی آن در سال ۲۰۳۰ از محل انرژی های پاک تامین شود.

**قرارداد انتقال گاز روسیه از مرز گرجستان با مشکل روبه‌روست
پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا جمعه گذشته اعلام کرد، یک قرارداد جدید انتقال گاز که اوایل ماه ژانویه میان دولت گرجستان و شرکت گازپروم روسیه منعقد شد، در مورد نفع گرجستان از اجازه انتقال گاز طبیعی روسیه به ارمنستان از خاک این کشور با انتقاد شدید مواجه شد.
اویل پرایس نوشت، با وجود اینکه جزئیات این قرارداد فاش نشده است، مخالفان این قرارداد شامل جنبش متحد ملی، سازمان جامعه مدنی و حتی رئیس جمهوری گرجستان همگی آن را عامل تضعیف امنیت انرژی و منافع سیاسی این کشور می دانند.

منبع: ایرنا