دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۰ : ۰۶
خانه / آب / خرید تضمینی آب از بخش‌خصوصی تا سقف ۸۰۰میلیارد تومان افزایش می‌یابد
۱۳۹۴/۰۷/۰۸

خرید تضمینی آب از بخش‌خصوصی تا سقف ۸۰۰میلیارد تومان افزایش می‌یابد

خرید تضمینی آب از بخش‌خصوصی تا سقف ۸۰۰میلیارد تومان افزایش می‌یابد

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: مصمم هستیم در سال جدید، خرید تضمینی آب از بخش خصوصی را تا سقف ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، رحیم میدانی امروز (چهارشنبه) در دیدار از تاسیسات و طرح‌های عمرانی صنعت آب در استان زنجان، با بیان این مطلب که اگر آب را با قیمت واقعی در اختیار شهروندان قرار دهیم، دیگر مشکل اعتباری نخواهیم داشت، اظهار داشت: مصمم هستیم در سال جدید، خرید تضمینی آب از بخش خصوصی را تا سقف ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم.

 

وی در خصوص کاهش بارندگی در سال آبی گذشته، با بیان اینکه پیش‌بینی شده بود، سال آبی ۹۴-۹۳ حداقل ۲۴۰ میلیمتر بارندگی داشته باشیم، ولی عملا با ۱۹۷ میلیمتر بارش مواجه بودیم، اظهار امیدواری کرد سال آبی ۹۵-۹۴ سال پر بارشی باشد.

 

میدانی ادامه داد: کم‌آبی حاصلی جز آسیب به بخش کشاورزی، تقلیل کیفیت آب شرب و پایین رفتن سطح سفره آب‌های زیرزمینی نخواهد داشت.

 

وی ناتمام ماندن بیشتر پروژه های آبی را حاصل کمبود منابع مالی دانست و با بیان اینکه پروژه های عمرانی تنها با اعتبارات دولتی قابل اجرا نیست و شایسته است بخش خصوصی در پروژه های عمرانی سرمایه گذاری نماید افزود: در سال گذشته چهار هزارو ۲۰۰ میلیارد تومان قرارداد همکاری با بخش خصوصی منعقد کردیم.

 

معاون وزیر نیرو در خصوص مشارکت بخش خصوصی در پروژه‌های عمرانی گفت: برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام کشور، نیاز به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار داریم.

 

وی ادامه داد: اعتبار تخصیصی سالانه دولت برای این طرح‌ها ۱۰ هزار میلیارد تومان است که با استفاده از اعتبارات دولتی، پروژه‌های نیمه تمام امروز، در ۱۵ سال آینده به انجام خواهد رسید و از سویی عمر بیشتر تجهیزات آبی ۱۵ سال است.

 

میدانی افزود: با اعتبارات دولتی، وقتی پروژه‌ای به اتمام برسد، کاملا فرسوده است و نیاز به بهسازی و بازسازی دارد.

 

وی با بیان اینکه اگر آب را با قیمت واقعی در اختیار شهروندان قرار دهیم دیگر مشکل اعتباری نخواهیم داشت، تصریح کرد: قیمت تمام شده کنونی هر مترمکعب آب حدود ۲ هزار تومان است که ما آن را با قیمت هر مترمکعب، ۳۵۰ تومان در اختیار شهروندان قرار می‌دهیم.

 

معاون آب و آبفای وزیر نیرو در خصوص خرید تضمینی آب از بخش خصوصی که در سال گذشته با اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومان به انجام رسیده است، افزود: مصمم هستیم در سال جدید این رقم را دو برابر کرده و تا سقف ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم.

 

براساس گزارش وزارت نیرو، وی با اشاره به اینکه ۶۵۰۰ روستای کشور با تانکر آب‌رسانی می‌شود، افزود: برآورد می‌شود اگر سالی ۲ هزار میلیارد تومان به اینکار اختصاص یابد، در یک برنامه جامع سه ساله ۷٫۵ میلیون روستایی از شبکه آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند خواهند شد.