شنبه,۲۷ آبان, ۱۳۹۶ | ۳۸ : ۰۱
خانه / نفت / خودکفایی ایران در زمینه ساخت لوله‌های CRA
۱۳۹۶/۰۳/۰۳

خودکفایی ایران در زمینه ساخت لوله‌های CRA

خودکفایی ایران در زمینه ساخت لوله‌های CRA

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به امضای قرارداد ساخت داخل لوله‌های CRA، اظهار کرد: با امضای این قرارداد به ارزش ۶۳۰ میلیون دلار صفر تا صد ساخت لوله‌های CRA در داخل ایران صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرانرژی به نقل از ایسنا، علی کاردر در مراسم امضای قرارداد ساخت داخل لوله‌های مغزی CRA همراه با انتقال دانش فنی و فناوری ساخت بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های TUBACEX اسپانیا و فولاد اصفهان با بیان اینکه لوله‌های CRA برای نخستین بار در ایران تولید می‌شود، اظهار کرد: این اقدام در راستای شعار سال که توسط مقام معظم رهبری انتخاب شد صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به سال ۱۰ قلم کالای اساسی صنعت نفت در کشور، اظهار کرد: قرارداد هفت گروه کالایی امضا شد و در مرحله ساخت نمونه، ساخت انبوه و تست میدانی قرار دارد. قرارداد امروز هشتمین قراردادی است که از گروه ۱۰ قلم کالای اساسی امضا می‌شود. با امضای این قرارداد صفر تا صد لوله‌های CRA داخل ایران ساخته خواهد شد و ایران به عنوان اولین کشور در منطقه سازنده این لوله‌ها می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مورد ارزش قرارداد مذکور، توضیح داد: ارزش این قرارداد ۶۳۰ میلیون دلار یا ۵۵۶ میلیون یورو و میزان ساخت آن ۶۰۰ کیلومتر است.

کاردر از ساخت سه مجتمع صنعتی جدید برای ساخت لوله‌های CRA خبر داد و افزود: در راستای ساخت این لوله‌ها یک مجتمع جدید در فولاد اصفهان و دو مجتمع صنعتی جدید در کیش با مشارکت ۵۰ درصدی اسپانیا و ۵۰ درصدی فولاد اصفهان ساخته خواهد شد.

وی در مورد دلیل ساخت مجتمع‌های صنعتی در کیش، توضیح داد: دلیل انتخاب کیش این است که نزدیک به پارس جنوبی است و این لوله‌ها برای انتقال گاز ترش در پارس جنوبی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. طبق برآورد صورت گرفته در راستای ساخت لوله‌های CRA برای ۷۵۰ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی صورت می‌گیرد.

در ادامه این مراسم جان‌نثاری مدیرعامل شرکت فولاد اصفهان با بیان اینکه برنامه ساخت لوله‌های CRA از چند سال گذشته در شرکت فولاد اصفهان مطرح است، اظهار کرد: برای ساخت این لوله‌ها پیشنهاد به وزارت نفت دادیم. در این راستا باید برنامه‌ریزی دقیقی صورت می‌گرفت به همین دلیل CRA جزو ۱۰ گروه کالایی قرار گرفت و برای ساخت آن مناقصه بین‌المللی بین شرکت‌های داخلی و خارجی برگزار شد. زمانی که شرکت‌های خارجی از توانمندی داخلی بازدید کردند شرکت فولاد اصفهان را برای همکاری برگزیدند. از سوی دیگر شرکت توباچک اولین ظرفیت ساخت لوله‌های CRA را در دنیا داشت.

وی با تاکید بر اینکه مدت ساخت لوله‌های CRA در ایران محدودیت ندارد، افزود: در راستای مشارکت شرکت توباچک و فولاد اصفهان انتقال تکنولوژی و دانش فنی به طور کامل به ایران انجام می‌گیرد.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>