یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۷ : ۱۱
خانه / نفت / خود کفایی صنعت نفت گچساران در ۱۱بخش
۱۳۹۴/۰۶/۲۱

خود کفایی صنعت نفت گچساران در ۱۱بخش

خود کفایی صنعت نفت گچساران در ۱۱بخش

سرپرست روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران گفت: این شرکت امسال در ۱۱ بخش مورد نیاز صنعت نفت به خودکفایی کامل رسیده است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از ایرنا،ساسان حبیبی نژاد روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: این صنعت در ساخت لایبرینت سیل، اورفیس پلیت، صفحه کاهنده فشار، تعمیر و تنظیم انواع شیر آلات، چرخ دنده و استرینر برای پمپ ۳۰ هزار بشکه به خود کفایی رسیده است.

 
وی بیان کرد: ساخت قطعات اساسی این صنعت از سوی متخصصان داخلی این شرکت برای مقابله با تحریم ها و جلوگیری از وابستگی به شرکت های خارجی صورت گرفته است.

 
حبیبی نژاد افزود: با توجه به توانمندی های کشور ایران در زمینه صنعت، معدن، نفت و گاز و صنایع پایین دستی آن، تحریم ها هیچ وقت کارساز نشده است.

 
وی اظهار داشت: استفاده از خدمات متخصصان داخلی از افتخارات شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران است.

 
حبیبی نژاد یکی از قطعات اساسی ساخته شده از سوی متخصصان این شرکت را لابیرنت عنوان کرد و افزود: این قطعه یکی از انواع نشت بندها است که در صنعت نفت برای جلوگیری از نشت سیالات نفت و گاز، به منطقه کم فشار از محل بین قطعات گردنده و ثابت در نظر گرفته می شود.

 
وی اظهار داشت: ساخت صافی ورودی تلمبه از دیگر اقدامات متخصصان شرکت نفت و گاز گچساران است که این قطعه یکی از انواع صافی هاست که در قسمت ورودی کمپرسورها و پمپ ها جهت جلوگیری از ورود اجسام و ذرات نسبتا درشت به درون آنها به کار می رود.

 
منطقه نفت خیز گچساران در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی مورد مطالعه قرار گرفت و در سال ۱۳۱۸ تولید نفت از مخزن گچساران از با چاه شماره ۱۳ آغاز شد .

 
میدان نفتی گچساران در فاصله ۲۲۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز قرار گرفته و تاریخچه بهره برداری از مخزن نشان می دهد که بجز یک دوره کوتاه بین سالهای ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ ، تولید از مخزن گچساران همواره ادامه داشته و میزان تولید نیز همیشه سیر صعودی داشته است.

 
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران یکی از شرکت های تابعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است که با تولید متوسط ۶۴۰هزار بشکه نفت در روز، سهم عمده ای در تامین درآمدهای اقتصادی ایران دارد.

 
این شرکت وظیفه استخراج و بهره برداری از ۱۸ میدان نفتی را بر عهده دارد که بخش اعظم آن مربوط به میدان نفتی گچساران است.

 
حوزه نفتی گچساران به عنوان یکی از بزرگترین میادین نفتی ایران شناخته می شود.

 
این شهرستان دومین شرکت تولید کننده نفت در منطقه جنوب است که افزون بر ۲۰ درصد نفت کشور در حوزه نفتی گچسارات تولید می شود.