شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۴ : ۰۲
خانه / نفت / خیلی دور؛ خیلی نزدیک!
۱۳۹۴/۰۶/۱۵
روابط نفتی ایران و هند دوباره آفتابی می‌شود

خیلی دور؛ خیلی نزدیک!

خیلی دور؛ خیلی نزدیک!

در دوران تحریم‌های اقتصادی و نفتی علیه ایران، هند یکی از اصلی‌ترین کشور‌های وارد کننده نفت از ایران بود و طی ماه‌‌های گذشته روند صادرات نفت ایران به این کشور سیر صعودی  داشته است.

به گزارش خبرنگار آژانس خبری انرژی،  در دوران تحریم‌های اقتصادی هندی‌ها که یکی از اصلی‌ترین خریداران نفتی ایران بودند، سقف خرید نفت خود از ایران کاهش داند اما با بر طرف شدن تحریم‌ها بار دیگر این امکان فراهم شده است که میزان نفت وارداتی از ایران را افزایش دهند و به طور کلی سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین دو کشور افزایش یابد چرا که شرکت‌های هندی همواره این علاقه را نشان داده‌اند که روابط خود با ایران را گسترش دهند .

هند نسبت به کشورهای مشابهی مانند پاکستان رویکردی عمل‌گرا در مواجهه با صنعت نفت ایران داشته‌است؛ به طور مثال در مذاکرات طولانی پروژه موسوم به خط لوله صلح، هندی ها بر خلاف پاکستانی‌ها که هنوز هم ایران را سر کار گذاشته‌اند، از همان اول راهشان را جدا کردند و صراحتا اعلام کردند که دریافت گاز ایران از طریق این پروژه برایشان ممکن نیست.

از سوی دیگر، پیش از این و در دوران اوج تحریم‌های اقتصادی وضعیت روابط اقتصادی با هند به گونه‌ای بود که ایران باید برخی کالاها را از هند خریداری می‌کرد تا در ازای آن از ارز خود در هند استفاده کند اما با رفع تحریم‌ها، وارد کردن کالاهای هندی شکلی رقابت پذیر پیدا خواهد کرد و تولیدکنندگان هندی  باید با سایر تولیدکنندگان رقابت کنند و این اتفاق باعث می‌شود که کیفیت کالاهای وارداتی به ایران بیشتر شود.

به اعتقاد تحلیل گران مسائل اقتصادی هند، با توجه به ظرفیتی که این کشور از آن برخوردار است، بازار مطلوبی برای ایران خواهد بود. به غیر از حوزه نفت، هندی‌ها ابراز تمایل کرده‌اند که در بخش‌هایی چون فولاد، پتروشیمی و تجهیز بندر چابهار در ایران سرمایه‌گذاری و همکاری‌ کنند.

از سوی دیگر ایران به غیر از صادرات نفت، صادرات گاز به هند را نیز دنبال می‌کند که البته این امر بستگی به وضعیت خط لوله صلح دارد؛ اگر مشکلات مربوط به این خط لوله حل شود ایران می‌تواند یکی از تامین کننده‌های اصلی گاز هند باشد، چرا که روسیه و سایر کشور‌ها مزیت‌های صادراتی گاز ایران را ندارند

آخرین آمارها نشان می‌دهد در ماه جولای(تیر ماه) هند نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲٫۴ درصد و نسبت به ماه قبل از آن  ۲۴ درصد افزایش واردات از  ایران داشته است.

موسسه تحقیقاتی نفت تامسون اعلام کرده است دهلی‌نو در ماه جولای ۲۱۵ هزار و ۴۰۰ بشکه نفت در روز از ایران خریده‌ است که حدود ۲۴ درصد بیش از ماه گذشته است.

بر اساس آمارهای کشتیرانی، هند به عنوان پنجمین مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان و دومین مشتری تهران پس از چین، در ۷ ماه نخست امسال ۲۰ درصد نفت کمتر از ایران وارد کرده است. دهلی‌نو در ۷ ماه نخست ۲۰۱۵ روزانه ۲۱۶ هزار و ۴۰۰ بشکه نفت از ایران خریده است.

همچنین هند در ماه های آوریل تا جولای ۲۸۳ هزار بشکه نفت در روز از ایران خریده است که رشد ۳۷٫۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد.

شرکت «اسار اویل» هند به عنوان بزرگترین مشتری هندی نفت ایران در ماه «می» از افزایش واردات ۶.۳درصدی نفت از ایران در مقایسه با ماه قبل از آن و رشد ۲۴.۶درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته میلادی برخوردار بود و روزانه ۱۳۵هزار و ۸۰۰بشکه در روز واردات نفت خام از ایران داشت.

بر اساس آمار‌ها نیز هند به عنوان دومین مشتری بزرگ نفت ایران بعد از چین محسوب می‌شود.

البته با وجود نشانه‌هایی که از توسعه روابط اقتصادی بین ایران و هند مشاهد می‌شود یکی از چالش‌های روابط اقتصادی دو طرف موضوع بدهی‌های نفتی هند به ایران در زمان تحریم‌ها است، که به تازگی در این زمینه ایران از هند درخواست کرده است که ظرف دو ماه بخشی از ۶٫۵ میلیارد دلار از بدهی‌های نفتی گذشته را به روپیه و مابقی را به دلار و یورو پرداخت کند.

هند از ژوییه سال ۲۰۱۱ حدود ۵۵ درصد از پول نفت خریداری شده از ایران را به یورو از طریق هالک بانک ترکیه پرداخت می‌کرد و ۴۵ درصد باقی مانده هم به یک حساب روپیه در نزد بانک یو سی او واریز می‌شد.

اما در فوریه سال ۲۰۱۳ آمریکا اقدام به مسدود کردن همه کانال‌های پرداخت کرد و پالایشگاه‌های هندی تنها ۴۵ درصد از پول نفت ایران را به روپیه از طریق بانک “یو سی او” پرداخت کردند و ۵۵ درصد از پولی که باید به ارز خارجی پرداخت می‌کردند به دلیل نبود کانال پرداخت مورد تایید، نزد پالایشگاه‌ها مانده است.

به گفته این مقام هندی، پرداخت بدهی ایران ممکن است از طریق بانک مرکزی هند یا از طریق دیگری که توسط دولت اطلاع داده خواهد شد، پرداخت شود که در صورت اول پالایشگاه‌ها باید پول را به بانک مرکزی تحویل دهند تا به ایران منتقل شود.