یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۴۶ : ۱۱
خانه / گاز / دانش فنی تولید مواد تعلیق شکن در ٢ حوزه نفتی بومی سازی شد
۱۳۹۴/۰۲/۲۶

دانش فنی تولید مواد تعلیق شکن در ٢ حوزه نفتی بومی سازی شد

دانش فنی تولید مواد تعلیق شکن در ٢ حوزه نفتی بومی سازی شد

دانش فنی تولید مواد تعلیق شکن نفتی (دمولسیفایر ) در حوزه اهواز – آسماری در مناطق نفت خیز جنوب و ابوذر در جزیره خارک بومی سازی و آزمایش های میدانی این پروژه با موفقیت انجام شد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، گروه پژوهشی طراحی فرآیندهای شیمیایی سازمان جهاد دانشگاهی تهران که در سال ٩١، مسئولیت بومی سازی تولید مواد تعلیق شکن نفتی را در دو حوزه نفتی ابوذر (جزیره خارک) و اهواز – آسماری در مناطق نفت خیز جنوب برعهده گرفته بود، موفق به اجرای این پروژه و عملیاتی کردن آن شد.

براساس این گزارش، از آنجا که دمولسیفایرهای مصرفی در فرآیند نمک زدایی از نفت خام، جزء مواد شیمیایی مهم و با اولویت در صنعت نفت به شمار می رود، بومی سازی این مواد، گام بزرگی در مسیر کاهش وابستگی صنعت نفت به خارج از کشور است.

رضا ثقفی مسئول این طرح از انجام موفقیت آمیز آزمایش های میدانی این مواد خبر داد و گفت: نمونه های آزمایشگاهی تولید شده، چند مرتبه در محل آزمایشگاه های شرکت نفت فلات قاره ایران در جزیره خارک و شرکت مناطق نفت خیز جنوب در اهواز با شرایط و روش استاندارد مورد قبول کارفرما، آزمایش شده است.

وی در تشریح این فرآیند افزود: پس از دریافت تایید نمونه آ زمایشگاهی برای هر حوزه نفتی، باید٣٠ تا ۴٠ بشکه ماده تعلیق شکن برای آزمایش میدانی در هر حوزه به تولید می رسید که عملیات آزمایش میدانی در حوزه ابوذر (جزیره خارک) طی دو نوبت در زمستان سال ٩٢ انجام شد و با موفقیت به پایان رسید و عملیات آزمایش میدانی در حوزه اهواز – آسماری نیز در سه نوبت در زمستان سال ٩٣ اجرایی شد که موفقیت آمیز بود.

ثقفی، عنوان اصلی طرح را ‘بومی سازی دانش فنی تولید مواد موثر تعلیق شکن های نفتی مصرفی شرکت ملی نفت ایران’ خواند و افزود: پس از انجام فاز مطالعاتی و جمع آوری اطلاعات کافی در مورد مواد تعلیق شکن، فاز آزمایشگاهی آغاز شد و پس از تحقیقات آزمایشگاهی، موفق به ساخت نمونه های اولیه مواد فعال موجود در فرمولاسیون دمولسیفایر شدیم.

به گفته وی، برای هر حوزه نفتی، تقریبا تعلیق شکن خاص همان حوزه باید فرموله شود و سازمان جهاد دانشگاهی تهران فقط در دو حوزه نفتی ابوذر و اهواز آسماری موفق به بومی سازی مواد تعلیق شکن شده است و حدود ۴٠ حوزه نفتی دیگر، بومی سازی مواد تعلیق شکن آن عملیاتی نشده است.

ثقفی، اعتماد و اطمینان مدیران شرکت ملی نفت ایران و همکاری آنان را در مراحل مختلف از عوامل اجرای موفق این پروژه عنوان کرد و گفت: بهره مندی از تجربیات پرسنل ستادی به خصوص عملیاتی شرکت نفت فلات قاره و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب که توان، تجربه خود را در اختیار تیم پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی تهران قرار دادند، در اجرای این پروژه سهم بسزایی داشته است.

بر اساس این گزارش؛ در سالهای ٨٧ و ٨٨ تفاهمنامه ای بین شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و جهاد دانشگاهی منعقد شد و پیرو آن کمیته ای مشترک، طرحهای پژوهشی مبتنی بر نیاز آن شرکت را تهیه، بررسی و تدوین کرد که به این منظور، موضوع دمولسیفایر نیز براساس نیاز شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در کمیته مشترک مطرح، بررسی و تصویب شد.

سپس به دلایلی این مصوبه اجرایی نشد و با درخواست مجدد شرکت ملی نفت ایران و پیگیری های سازمان جهاد دانشگاهی تهران و گروه پژوهشی طراحی فرآیندهای شیمیایی و پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی، این موضوع به جریان افتاد و در دی ماه سال ٩١ مسئولیت بومی سازی مواد تعلیق شکن در چهار حوزه نفتی به تصویب رسید که اجرای پروژه در دو حوزه ابوذر و اهواز – آسماری به گروه پژوهشی طراحی فرآیندهای شیمیایی سازمان جهاد دانشگاهی تهران واگذار شد.

جهاد دانشگاهی در تعامل با وزارت نفت، همکاری مستمری را دنبال می کند و در این راستا در جریان بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی نیز پژوهشگاه صنعت نفت و جهاد دانشگاهی با هدف اجرای پروژه های پژوهشی و فناورانه، تفاهمنامه همکاری امضا کردند؛ همچنین جهاد دانشگاهی تهران در زمینه هایی همچون افزایش ایمنی در شبکه گازرسانی کشور و ارئه خدمات فنی و مهندسی در زمینه HSE با وزارت نفت همکاری می کند.