شنبه,۲۷ آبان, ۱۳۹۶ | ۰۴ : ۱۱
خانه / نفت / درباره مشارکت شرکتهای خصوصی روس در پروژه های قطب شمال تصمیم گیری می شود
۱۳۹۴/۰۳/۰۵
تا پایان ماه ژوییه

درباره مشارکت شرکتهای خصوصی روس در پروژه های قطب شمال تصمیم گیری می شود

درباره مشارکت شرکتهای خصوصی روس در پروژه های قطب شمال تصمیم گیری می شود

معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد که تا پایان ماه ژوییه درباره مشارکت و فعالیت شرکتهای خصوصی روس در پروژه های نفت و گاز بخش روسی قطب شمال تصمیم گیری می شود.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از خبرگزاری ریانووستی، آلکساندر خلوپونین، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد که تصمیم نهایی درباره مشارکت و فعالیت شرکتهای خصوصی روسیه در پروژه های قطب شمال تا پایان ماه ژوئیه گرفته می شود.

وی روز دوشنبه (۴ خردادماه) اعلام کرد: یک کمیسیون دولتی اوایل ماه ژوئن نشستی در این باره برگزار خواهد کرد و تصمیم نهایی در این باره باید تا پیش از پایان ماه ژوییه گرفته شود.

بر اساس قوانین موجود روسیه، تنها شرکتهای نفتی روسی که بخش زیادی از سهام آنها در اختیار دولت روسیه است و ۵ سال در زمینه فعالیتهای حفاری فراساحلی تجربه دارند، اجازه کشف نفت و گاز در میدانهای فراساحلی روسیه را دارند.

هم اکنون تنها دو شرکت گازپروم و روسنفت اجازه چنین کاری را دارند؛ شرکت روسنفت با مشارکت چند شرکت خارجی در حال فعالیتهای نفت و گاز در بخش فراساحلی روسیه است.

چندین شرکت خصوصی روسیه پیش از این درخواست دسترسی به بخش روسی قطب شمال را مطرح کرده بودند.

توسعه فلات قاره قطب، یک روند طولانی و پرهزینه است، به طوری که تنها انجام فعالیتهای اکتشافی آن سالها زمان می‌برد و حفاریهای آن نیز دهها و یا صدها میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

آمریکا تابستان گذشته، تحریمهایی را علیه روسیه وضع کرد که طبق آن مشارکت شرکتهای خارجی و یا تامین تجهیزات برای پروژه‌های نفتی قطب شمال و شیل، ممنوع است. با این حال،‌ روسیه سعی دارد از راههای مختلف، فعالیتهای خود را در این حوزه ادامه دهد.

طبق برآوردهای مرکز مطالعات جغرافیایی آمریکا، ذخایر نفت کشف نشده ولی قابل استخراج قطب شمال دست کم ٩٠ میلیارد بشکه است که این میزان معادل ١٣ درصد از کل ذخایر کشف نشده نفتی دنیاست.

همچنین برآورد می شود که این منطقه، ١۶٧٠ تریلیون فوت مکعب ذخایر گازی قابل استخراج و ۴۴ میلیون بشکه ذخایر گاز مایع قابل استخراج داشته باشد.

فدراسیون روسیه، بیشترین سهم را از قطب شمال در اختیار دارد. به طوری که ۴١ درصد از کل ذخایر نفتی قطب شمال و ٧٠ درصد از گاز این منطقه تحت مالکیت این کشور قرار دارد.

با این حال، قوانین فعلی روسیه تنها اجازه حفاریهای نفتی محدودی را در قطب شمال می دهند. اگرچه با توجه به سقوط قیمت نفت و تحریمهای غرب علیه روسیه و همچنین قابل توجه بودن هزینه های فعالیتهای نفتی در قطب شمال، جذابیت استخراج نفت از این منطقه کمتر شده است.