سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۰۷ : ۰۳
خانه / نفت / درخواست سناتورهای آمریکا از اوباما برای توقف حفاری در قطب شمال
۱۳۹۴/۰۳/۰۲

درخواست سناتورهای آمریکا از اوباما برای توقف حفاری در قطب شمال

درخواست سناتورهای آمریکا از اوباما برای توقف حفاری در قطب شمال

جمعی از نمایندگان مجلس سنای آمریکا روز جمعه (یکم خردادماه) از دولت اوباما خواستند تا فعالیتهای حفاری شرکت انگلیسی-هلندی شل را در قطب شمال متوقف کند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل ازرویترز، گروهی متشکل از ١٨ سناتور آمریکایی روز جمعه با ارسال نامه‌ای بادرخواست از دولت اوباما برای متوقف کردن اقدامات شرکت شل برای اکتشاف نفت در قطب شمال، اعلام کردند که این منطقه ظرفیت بسیار محدودی برای امدادرسانی در زمان بروز حادثه دارد.

سناتورهای چند ایالت با ارسال نامه‌ای به سالی جوئل، وزیر کشور آمریکا، از وی خواستند تا مجوز فعالیت شل را در دریای چوکچی در قطب شمال باطل کند.

وزارت کشور آمریکا اوایل ماه جاری به طور مشروط با برنامه اکتشافی شل در قطب شمال موافقت کرد. این اقدام به این معناست که شل تابستان امسال نخستین بار از زمان واژگون شدن دکل حفاری این شرکت در سال ٢٠١٢ میلادی به دریای چوکچی بازمی‌گردد.

در این نامه آمده است که در حادثه سال ٢٠١٢ میلادی هنگامی که شل کنترل دکل حفاری را از دست داد، جان بسیاری از جمله کارکنان گارد ساحلی و همچنین ١٨ کارگر دکل به خطر افتاد.

سناتورها همچنین اعلام کردند که حفاری در قطب شمال با تلاشهای باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای کاهش آلاینده‌های مرتبط با تغییرات آب‌وهوا مغایرت دارد.

در همین حال، بن فان بردن، مدیرعامل شل، نیز این هفته در مجمع سالانه در هلند با اشاره به تداوم فعالیتهای اکتشافی این شرکت در قطب شمال، اعلام کرد که به منظور تأمین تقاضای جهانی، منابع جدید نفتی باید توسعه یابند.

بر اساس این گزارش، مخالفان حفاری در قطب شمال دوشنبه گذشته (٢٨ اردیبهشت ماه) با تجمع در بندر سیاتل، دسترسی کارگران را به دکل حفاری این شرکت مسدود کردند.

اوایل هفته گذشته نیز صدها فعال محیط زیست سوار بر قایقهای کوچکی در بندر سیاتل در خلیج الیوت تجمع کردند و خواستار لغو مجوز حفاری اکتشافای شل در قطب شمال شدند.

گروههای حفاظت از محیط زیست اعلام کردند که اجازه نخواهند داد این شرکت نفتی از بندر سیاتل برای حمل دکلهای حفاری خود به مقصد دریای چوکچی آلاسکا استفاده کند. آنها معتقدند که حفاریهای نفتی در مناطق دورافتاده و بکر قطب شمال به یک فاجعه زیست محیطی منجر خواهد شد.