دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۱ : ۰۶
خانه / آب / دریاچه ارومیه ۱۰ سال دیگر زنده می‌شود؟
۱۳۹۴/۰۶/۲۲

دریاچه ارومیه ۱۰ سال دیگر زنده می‌شود؟

دریاچه ارومیه ۱۰ سال دیگر زنده می‌شود؟

روند خشک شدن دریاچه ارومیه از ۲۰ سال پیش آغاز و سال به سال وضعیت بدتر شد؛ به‌طوری‌که از سال ۸۱ به این سو سطح دریاچه از سطح اکولوژی یعنی سطح لازم برای زنده ماندن دریاچه پایین‌تر آمد و مشکلات زیست‌محیطی فراوانی را ایجاد کرد، اما وزیر نیرو وعده ۱۰ ساله‌ای را برای احیا دریاچه ارومیه داده است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،طی سال‌های اخیر برنامه‌ریزی‌های متفاوتی از سوی سازمان‌های ذی‌ربط برای رسیدگی به این مساله صورت گرفت اما هیچکدام آنطور که باید پاسخگو نبود،بر اساس آخرین برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در این زمینه قرار بر این شده است تا دانشگاه شریف به عنوان معتبرترین دانشگاه ایران، دانشگاه تبریز، دانشگاه ارومیه و سایر دانشگاه‌ها برای کارهای کارشناسی و برنامه‌ریزی جهت حل مشکل دریاچه ارومیه مشارکت کنند.

 

بر اساس بررسی‌های انجام شده، درباره مشکلات دریاچه ارومیه و عوامل خشکسالی آن در وزارت‌نیرو می‌توان به خشکسالی‌های پیاپی و کاهش بارندگی‌ها، افزایش درجه حرارت منطقه که موجب تبخیر بسیار بالای آب شده، مصارف بیش از حد آب که در روز‌های گرم تابستان در حوزه کشاورزی بیش از سه برابر شده است اشاره کرد که البته وزارت نیرو پس از بررسی این عوامل بیکار نشسته و راهکارهایی را در پیش گرفته است.

 

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو تاکید دارد که در یک دوره حداقل ۱۰ ساله می‌توان مشکل دریاچه ارومیه را حل کرد، لذا قصد داریم که با اقدامات فشرده و با سرعت بتوانیم سطح آب دریاچه ارومیه را به سطح مناسبی برسانیم و برنامه‌ای که تنظیم شده بر همین اساس است و تمام راهکارها در این حوزه بررسی شده به‌طوری‌که ۲۷ اقدام عملیاتی در این راستا انتخاب و در ستاد خاص احیای دریاچه ارومیه بررسی و تصویب شده است.

 

وی با بیان اینکه وزارت نیرو کار را در این مسیر آغاز کرده و طی دو سال گذشته ما این برنامه‌ها را مطابق زمان بندی‌های علمی پیش بردیم،گفت:در این مسیر اتفاقات موثر و مهمی انجام شد و با برنامه ریزی‌های انجام شده از سال گذشته تا سال ۱۴۰۲ باید موضوع دریاچه ارومیه بر اساس یک برنامه پیش برود و در سه دوره عملیاتی شود.

 

چیت‌چیان با اشاره به برنامه‌های مثمر ثمر وزارت نیرو در این حوزه اظهار کرد: ورودی‌های طبیعی رودخانه به دریاچه ارومیه و انتقال آب از سایر حوزه‌ها به دریاچه ارومیه، صرفه جویی در مصارف و لایروبی رودخانه‌های آبریز پیش بینی و در حال اجراست و در سال ۹۳ به اهداف پیش بینی شده دست پیدا کردیم. همچین لایروبی دریاچه‌ها، حفاری حوزه‌های آبریز و استفاده از تجهیزات پیشرفته حفاری که از خارج از کشور تهیه شده مدیریت سطح‌ها و احداث سطح و اختصاص برخی از منابع آن برای دریاچه ارومیه از جمله این اقدامات است و در این مسیر هم کارشناسی‌های گروه‌های ویژه ادامه دارد.

 

به گفته وزیر نیرو، علاوه بر این بارورسازی ابرها در حوزه‌ی دریاچه ارومیه نیز در دستور کار قرار دارد و ۲۵ پرواز در این منطقه برای بارورسازی ابرها انجام شد و اثرگذاری خوبی هم داشته است و بسیاری دیگر از اقدام‌ها در این مسیر انجام شد تا بتوانیم در یک پروسه نسبتا طولانی شرایط دریاچه ارومیه را به وضعیت آرمانی نزدیک کنیم.

 

وی با بیان اینکه اعتبارات مختلف در مورد دریاچه ارومیه پیش بینی و بخشی از آنها هزینه شده است تاکید کرد: بسیاری از هزینه‌ها مربوط به حفاری تونل‌های طولانی انتقال آب به دریاچه ارومیه بوده است که در این حوزه حدود ۲۳ میلیون یورو هزینه و دستگاه‌های مورد نیاز خریداری شد و در مجموع ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه ها اختصاص یافت که درصورت تامین اعتبار شاهد آبگیری یکی از سدهای استان کردستان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه خواهیم بود.

 

چیت‌چیان تصریح کرد:در سال گذشته مجموعا مبلغ ۳۱۵٫۸ میلیارد تومان برای حل مشکل دریاچه ارومیه هزینه شد که این مبلغ در سال ۹۴ به هزار و ۳۲۶ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت و اطمینان داریم با برنامه ریزی‌های صورت گرفته و ادامه این مسیر در آینده و طی ۱۰ سال آینده با همدلی دولت و مجلس و همه‌ی مردم و جامعه بتوانیم این معضل را در دریاچه ارومیه برطرف کنیم.