شنبه,۲۷ آبان, ۱۳۹۶ | ۰۴ : ۱۱
خانه / نفت / در انتظار سورپرایز نفتی ایران باشید!
۱۳۹۴/۰۲/۲۸
دیوید هیویت، کارشناس بازار نفت مطرح کرد:

در انتظار سورپرایز نفتی ایران باشید!

در انتظار سورپرایز نفتی ایران باشید!

یک کارشناس جهانی بازار نفت معتقد است ایران پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی، با افزایش قابل توجه تولید نفتش بازار جهانی را سورپرایز خواهد کرد.

به گزارش اژانس خبری انرژی، به نقل از،سی.ان.بی.سی، دیوید هیویت، مدیر بخش تحقیقات نفت و گاز در بانک کردیت سوئیس در این باره معتقد است که ایران به عنوان یکی از ١٢ عضو سازمان اوپک ممکن است حتی فعالان بازار نفت را با افزایش قابل توجه تولید نفت خود شگفت‌زده کند.

این کارشناس بازار نفت روز دوشنبه به سی.ان.بی.سی گفت: در شرایطی که قیمت نفت برنت در محدوده ۶۶ تا ۶٧ دلار به ازای هر بشکه باشد، این احتمال وجود دارد که ایران به دوران سابق خود برگشته و تولید نفت خود را در اوایل ماه جولای افزایش دهد. این اتفاق قطعا تاثیر منفی مهمی بر قیمت نفت خواهد گذاشت.

این اظهارات درحالی مطرح شده است که معاون وزیر نفت ایران ابراز امیدواری کرده است که صادرات نفت ایران به سطوح پیش از اعمال تحریمها علیه ایران بازگردد.

رکن الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امروز (دوشنبه ٢٨ اردیبهشت ماه) در حاشیه کنفرانس نفت و گاز آسیا در کوآلالامپور به خبرگزاری رویترز گفت: تهران امیدوار است که صادرات نفت خام این کشور به محض نهایی شدن توافق هسته ای با کشورهای عضو گروه ١+۵، ظرف سه ماه به سطوح پیش از اعمال تحریمها علیه ایران بازگردد.

وی ضمن امیدواری نسبت به بازگشت صادرات نفت ایران به سطح پیش از اعمال تحریمها، گفت: ایران می تواند ظرف سه ماه، صادرات حدود روزانه ٢,۵ میلیون بشکه نفت را محقق سازد.

در صورت حصول توافق نهایی میان ایران و کشورهای عضو گروه ١+۵ بر سر برنامه هسته ای تا مهلت تعیین شده (ماه ژوئن)، تحریمها علیه تهران به تدریج لغو می شوند؛ تحریمهای یکجانبه، صادرات نفت خام ایران را از سال ٢٠١٢ میلادی به حدود یک میلیون بشکه در روز رسانده است.

قیمتهای جهانی نفت خام اوایل ماه مه ٢٠١۵ افزایش یافت، اما هم اکنون تنها حدود نصف اوج قیمتها در ماه ژوئن سال ٢٠١۴ است.