چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۰۶ : ۰۲
خانه / منهای انرژی / در مورد پایان عصر نفت اغراق شده است
۱۳۹۴/۰۲/۱۹
مدیر بخش تحقیقات اوپک:

در مورد پایان عصر نفت اغراق شده است

در مورد پایان عصر نفت اغراق شده است

پایگاه اطلاع رسانی اوپک به نقل از مدیر بخش تحقیقات این سازمان اعلام کرد، در مورد پایان عصر نفت اغراق شده است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،عمر عبدالحمید در مصاحبه اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی اوپک در پاسخ به این سوال که آیا بشر علاقه خود به نفت را خیلی جلوتر از اینکه منابع نفت به پایان برسند، از دست خواهد داد، گفت: اغلب، منابع جدید انرژی، مکمل منابع موجود بوده اند. زغال سنگ قبل از نفت، جهان انرژی را در تسخیر خود داشت، اما با وجود اینکه اینک گاز طبیعی منبع اصلی انرژی است، در زندگی بشر، تقاضا برای زغال سنگ به پایان نرسیده است.
وی افزود: بشر هم در میان مدت و هم در بلندمدت به استفاده از سوخت های فسیلی ادامه خواهد داد. براساس آمار، سهم انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی و باد هنوز ناچیز است اما در آینده افزایش پیدا خواهد کرد.
عبدالحمید در مورد آینده نفت و گار در ۲۰ سال آینده، اظهار داشت: خبرها در مورد پایان عصر نفت اغراق کرده اند. پیش بینی ما این است که در سال ۲۰۴۰ تقاضای جهانی نفت به طور متوسط به ۱۱۱ میلیون بشکه در روز برسد.
ما در اوپک بر این باوریم که منابع کافی برای رشد مناسب تقاضای نفت وجود دارد. ظرفیت های جدید تولید نفت نامعمول نیز مطرح هستند. رشد تقاضا عمدتا از ناحیه کشورهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه بویژه در آسیا و نیز از سوی کشورهای عضو اوپک است.
وی افزود: تقاضای نفت این کشورها در مجموع از کاهش مصرف نفت در کشورهای توسعه یافته بیشتر است. مصرف نفت در کشورهای توسعه یافته به دلیل افزایش کارایی استفاده از سوخت، کاهش پیدا کرده است. تقاضای نفت بیشتر در بخش های حمل و نقل و پتروشیمی مطرح خواهد بود.
مدیر بخش تحقیقات این سازمان در پاسخ به این سوال که نقش نفت و گاز غیرمعمول در آینده چیست، گفت: به هر حال در مقیاس جهانی، شکست هیدرولیکی سهم کوچکی در تولید نفت دارد. پیش بینی ما در چشم انداز سال ۲۰۱۴ اوپک از جهان نفت این بود که ۳٫۸ میلیون بشکه در روز نفت از طریق شکست هیدرولیکی تولید می شود. این رقم وقتی با تقاضای جهانی ۹۱ میلیون بشکه در روز نفت مقایسه می شود، رقم کوچکی است. در یک آینده قابل پیش بینی، آمریکا همچنان مصرف کننده نفت خاورمیانه خواهد بود.